„Poprzysiągłem sobie, ze będę używał wszelkich posiadanych zdolności, aby czynić dobro i przeciwdziałać złu, wspierać to , co w ludziach najlepsze, pracować w celu uwolnienia ich z więzień, które sobie sami stworzyli oraz w celu zwalczania systemów, które niszczą nadzieję na ludzkie szczęście i sprawiedliwość” prof. Philip G. Zimbardo.
Profesora P. Zimbardo zna cały świat, wszak jest „ głosem i twarzą współczesnej psychologii”, autorem bodajże najbardziej znanego eksperymentu psychologicznego na świecie - tzw. stanfordzkiego eksperymentu więziennego.
A co Liceum Ogólnokształcące w Radzionkowie ma wspólnego z Profesorem?
W LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie od 30 lat działają klasy psychologiczno – pedagogiczne. Funkcjonowanie tych klas nabrało nowego wymiaru po podpisaniu przez szkołę umowy o współpracy z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. W ramach tej współpracy od 2014 r. uczniowie biorą udział w spotkaniach i wykładach prof. P. Zimbardo, a od 2015 r. szkoła jest przygotowana do realizacji międzynarodowego Projektu Bohaterskiej Wyobraźni autorstwa Profesora. Podczas niedawnego pobytu Profesora Zimbardo w Polsce połączonego z uroczystością wręczenia doktoratu honoris causa Akademii im. A. F. Modrzewskiego w Krakowie, delegacja naszego liceum uzyskała oficjalną zgodę na objęcie Honorowym Patronatem klas pedagogiczno – psychologicznych oraz realizowanego w szkole Projektu Bohaterskiej Wyobraźni.
Liceum w Radzionkowie współpracuje również z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej, z Instytutem Filologii Polskiej oraz Instytutem Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego, ze Śląskim Ogrodem Botanicznym oraz Zespołem Śląsk z Koszęcina…. Jesteśmy ciekawi kolejnych spektakularnych Patronatów….
Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.liceum.radzionkow.pl oraz do odwiedzenia szkoły podczas Dni Nauki – Dni Otwartych 20 kwietnia br. (g. 13:00 – wykład z zakresu psychokryminalistyki, w ramach którego będzie można poznać techniki daktyloskopii) oraz 21 kwietnia br. (9:00 – 18:00 - możliwość dokładnego poznania szkoły).