WarsztatyW Turzy koło Taniny uczniowie naszego LO wzięli udział w dwudniowych warsztatach historyczno- geograficznych. W programie była analiza i porównanie map Śląska od XVI wieku do współczesnych. Zapoznano się też z alfabetem obowiązującym w państwie niemieckim do 1941 roku, zarówno tym drukowanym jak i pisanym.

Jako ćwiczenie, uczestnicy przetłumaczyli świadectwo szkolne z końca XIX wieku oraz treść karty pocztowej wysłanej w 1915 roku, przez żołnierza pełniącego służbę w Wilhelmshaven do swojej narzeczonej z Orzegowa. Na koniec spróbowano napisać krótki tekst w tzw. „handschriftcie”. Umiejętności te są niezbędne każdemu historykowi zajmującemu się dziejami Śląska. Dobrą zabawą okazało się wykonanie oszczepu, którego ostrze uformowano i utwardzono w ogniu bez korzystania z jakichkolwiek narzędzi, następnie za pomocą miotacza oszczepów – znanego od czasów górnego paleolitu, udało się rzucić oszczepem na odległość dwukrotnie większą niż za pomocą samej ręki.

Nie zabrakło wycieczek do pobliskich lasów, również w nocy pod hasłem „Nocą w lesie nie ma się czego bać”. Atrakcją był też obiad przygotowany w kociołku na ognisku. Organizatorzy składają podziękowania Ośrodkowi  Szkoleniowo-Usługowemu "RAJD" za pomoc w organizacji dowozu uczestników na miejsce.

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl