YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

wakacje

W związku z tym, że na najbliższej sesji Rady Miasta Radzionków, radni będą zajmować się wdrożeniem reformy edukacji na terenie naszego miasta, przedstawiamy poniżej projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Reforma systemu edukacyjnego opiera się zasadniczo na dwóch aktach prawnych tj.

ustawie prawo oświatowe oraz ustawie przepisy wprowadzające ustawę prawo oświatowe. Równolegle zmianom uległa ustawa o systemie oświaty i podstawa programowa. Przepisy te wymuszają przekształcenie szkół, zmiany sieci szkół (obwodów), zmiany organizacyjne, a także zmiany w procesie dydaktycznym.

Władze Miasta Radzionków, dostosowując się do wymuszonych przepisami zmian, podjęły działania aby przeprowadzić reformę w jak najmniej inwazyjny sposób, uwzględniając przede wszystkim dobro uczniów, nauczycieli oraz personelu administracji i obsługi. Dlatego, przyjęto koncepcję włączania gimnazjów do szkół podstawowych i ich powolnego wygaszania w kolejnych latach. Wybranie tej opcji, tj. wykorzystania bazy bardzo dobrze wyposażonych gimnazjów, pozwoli najpłynniej i najefektywniej przejść od 6 letniej do 8 letniej szkoły podstawowej. Uczniowie de facto nie powinni odczuć tej zmiany. Reforma oświaty jest rozłożona w czasie.
W pierwszym etapie Rada Miasta będzie procedować nad projektem uchwały intencyjnej dotyczacej zmian sieci szkół i obwodów.

Zgodnie z przyjętą koncepcją Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka zostanie włączone do Szkoły Podstawowej Nr 1, która jako 8 letnia będzie funkcjonować w dwóch siedzibach. W dotychczasowej, obowiązek szkolny będą realizowali uczniowie klas I – IV , natomiast uczniowie klas V-VIII będą uczęszczali do siedziby Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka. (czyli gimnazjaliści zostaną w swojej dotychczasowej siedzibie).

Oczekiwanym efektem tego rozwiąznia będzie brak dwuzmianowości i mała liczebność dzieci w klasach, co powinno pozytywnie wpłynąć na poziom procesu edukacjego.

Gdy chodzi o pozostałe placówki, to Gimnazjum Nr 2 w obecnie funkcjonującym Zespole Szkół Podstawowo - Gimnazjalnych zostanie włączone do przekształconej w ośmioletnią SP 4. Natomiast sześcioletnia Szkoła Podstawowa Nr 2 zostanie przekształcona w ośmioletnią i pozostanie w swojej dotychczasowej siedzibie.

Dodatkowo, aby zabezpieczyć miejsca dla 3 latków, Miasto udostępni przedszkolom dwie nowe siedziby. Przedszkole Nr 4 zyska siedzibę na terenie obecnego Zespołu Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych, a Przedszkole Nr 2 będzie dodatkowo funkcjonowało na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1. Sześciolatki będą realizować roczne przygotowanie przedszkolne na terenie SP Nr 1 i SP Nr 4 w nowo przygotowanych salach wraz ze swoimi nauczycielami, a Miasto wyłoży dodatkowe środki na ich przygotowanie, dostosowanie sanitariatów i placów zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym. Po podjęciu uchwały przez Radę Miasta i uzyskaniu pozytywnej opinii Kuratora Oświaty kolejnym krokiem będzie podjęcie uchwał właściwych, które usankcjonują dokonane zmiany.

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl