YBFB Instagram - logoBIP

 neirychomości       dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

PsychoInspiracją do zainteresowania się psychokryminalistyką były wykłady i warsztaty zorganizowane przez Uniwersytet SWPS w Katowicach. Uczniowie klasy I i II – pedagogiczno – psychologicznej dnia 16 marca br. uczestniczyli w zajęciach, których myślą przewodnią był fakt, iż człowiek jest jedynym zwierzęciem, które zabija dla przyjemności.

Pierwszy wykład zatytułowany „Psychopatia wśród seryjnych morderców” prowadził prof. Daniel Boduszek. Mówił on o tym, kim właściwie jest seryjny morderca i dlaczego wielokrotnie zabija. Wszystko zaczyna się od fantazji, która rodzi się w umyśle zabójcy. To ona obrazuje mu w jaki sposób odbierze innym życie, a  następie pojawia się wewnętrzny przymus zrealizowania jej. Ofiara natomiast zawsze przypomina z wyglądu bliską osobę, wobec której morderca czuje uraz. Lecz nigdy nie odbierze jej życia, ponieważ jej z nią psychicznie związany. Zabija więc wielokrotnie, by znaleźć tę „idealną” ofiarę. A ponieważ żadna taka nie jest, doprowadza to sprawcę do frustracji, która namawia go do dalszego odbierania innym życia.
Następny wykład pt. „Modus operandi sprawców” prowadził dr Bogdan Lach. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się o motywie działania seryjnych morderców. Poruszona została też kwestia śladów pozostawianych przez mordercę na miejscu zbrodni.
Po krótkiej przerwie udaliśmy się na wybrane wcześniej warsztaty. Tymoteusz Kubala prowadził zajęcia na temat „Ile warte jest twoje życie?- Mordercy na zlecenie”. Przedstawił nam 4 typy płatnych morderców: nowicjuszów, dyletantów, podróżników i mistrzów. Opowiedział też o działaniu wirtualnej waluty bitcoin, którą można płacić min. za usługi płatnych morderców. Najmłodszy płatny zabójca na świecie miał 14 lat, natomiast najstarszy- 63 lata. Za usługi hitmana ludzie próbowali zapłacić min. crackiem, kamieniami szlachetnymi czy 7 grami komputerowymi.


Drugą część warsztatów „ Granica normy i zaburzeń w zachowaniach przestępców. Analiza przypadków” prowadzili  Aleksandra Żyłkowska oraz Tomasz Wojtas. Poznaliśmy motywy sprawców przestępstw min. seksualny, z zazdrości i rabunkowy. Nauczyliśmy się też budować profil psychologiczny sprawców oraz rozpatrywaliśmy przypadek gwałtu oraz zabójstwa młodej kobiety.

Z punktu widzenia społecznego i psychologicznego tematyka wydawała nam się bardzo ciekawa, dlatego zaprosiliśmy p. dr Joannę  Stojer – Polańską – kryminalistyka i prawnika, aby 20 kwietnia br. (środa) o g. 13.00  w auli Liceum w formie interaktywnego wykładu przybliżyła nam techniki stosowane w daktyloskopii. Zapraszamy wszystkich chętnych  - młodzież z gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych -  o zgłoszenie się telefoniczne  lub mailowe do sekretariatu szkoły (32-286-62-51; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) w terminie do 18 kwietnia br. (decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona).

Daria Mrowiec

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl