
Być może powodzenie tego turnieju związane jest z możliwością zdobycia kategorii szachowej w szachach klasycznych, a także niewygórowane wpisowe, całkowicie przeznaczone na 3 główne nagrody pieniężne też jest czynnikiem motywującym.
Sala w Ogrodzie Botanicznym tworzy kameralny wymiar turnieju, a dobra organizacja sprawia, że od lat szachiści lubią to miejsce. Stowarzyszenie „Pionek” zakłada, że jubileuszowa 10 edycja turnieju będzie optymalna, aby zakończyć jej organizację i pozwolić zaistnieć nowym pomysłom na szachy w Radzionkowie.
Organizatorami i sponsorami turnieju byli: Urząd Miasta Radzionków, MOSIR Radzionków, Stowarzyszenie Szachowe i Gier Umysłowych „Pionek” Radzionków, Strzybniczanka Tarnowskie Góry, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, DEBET sp z o.o., Inicjatywa Mieszkańców Radzionkowa, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Fabian Mateja.
Turniej ten stwarza możliwość uzyskania kategorii szachowych najmłodszym adeptom królewskiej gry. Turniej był 7-rundowy rozegrany systemem szwajcarskim z tempem gry 30 minut z bonusem 30 sekund na ruch dla każdego zawodnika na całą partię.
Do rywalizacji w X Ciderszach przystąpiło kilku doświadczonych i o dobrym rankingu zawodników: Mateusz Lichorad, Jerzy Klementys, Tomasz Skrzyczek, Aleksander Kliber, czy Agata Binkowska oraz grupa progresujących juniorów ze Strzybniczanki i MDK Nr 1 w Bytomiu.
Zawody wygrał „cichy senior” Jan Plotecki, który pokazuje ostatnio bardzo dobrą grę oraz skuteczność 6 pkt (+5 , =2 ) bez przegranej (5 zwycięstw i 2 remisy), kolejne miejsca zajęli: drugi Mateusz Lichorad, a trzeci Tomasz Skrzyczek po 5 ½, kolejne miejsca: Szymon Kupiecki, Jerzy Klemntys po 5 pkt.
W kategorii kobiet rywalizację wygrała: Agata Binkowska 4 pkt, przed Daria Yarychevska 3 pkt, Emilia Ryszka 3 pkt i Maja Żochowska 1 pkt. Najciekawsza była rywalizacja w grupie do 14 lat, młodzi naprawdę stawiali wysokie wymagania dla doświadczonych zawodników, zwyciężył Tymon Markowski 3 ½ pkt, przed Emilią Ryszką 3 ½ pkt, Filipem Jaskulskim 3 pkt.
Dwudniowa rywalizacja wymagała dobrej kondycji, a plan 4 rund w sobotę i 3 rund w niedzielę przy partiach z dodatkowym czasem wydłużają czas trwania rund. Po 4 rundach prowadzili Aleksander Kliber i Jan Marini po 3 ½ pkt ale finisz w drugim dniu Jana Ploteckiego, wygrywając 4 partie pod rząd, dała mu zasłużone zwycięstwo w X CIDERSZACH 2022.
Panowie czapki z głów, rośnie nowe pokolenie zdolnych szachistów i będzie w przyszłości z kim grać i przegrywać.
Młodzież zagrała wiele ciekawych partii. Szczegółowe wyniki na chessarbiter.com.
Kolejność w turnieju rozstrzygnęła się w ostatniej rundzie zwycięzcą z partii Jan Plotecki-Aleksander Kliber X CIDERSZACH 2022 zostali :
1. Jan Plotecki (Tarnowskie Góry) - 6 pkt
2. Mateusz Lichorad (Tarnowskie Góry) - 5 ½ pkt
3. Tomasz Skrzyczek ( DDORS Ruda Śląska) - 5 ½ pkt
5. Szymon Kupiecki (Tarnowskie Góry) - 5 pkt
4. Jerzy Klementys (Ruda Śląska) - 5 pkt
6. Aleksander Kliber (Tarnowskie Góry) - 4 pkt
X CIDERSZACH 2022 - Kategoria Kobiet:
1. Agata Binkowska - 4 pkt
2. Daria Yarychevska - 3 pkt
3. Emilia Ryszka - 3 pkt
4. Majka Żochowska - 1 pkt
WYNIKI JUNIORÓW DO LAT 14:
1. Tymon Markowski – 3 ½ pkt
2.Emilia Ryszka – 3 pkt
3. Filip jaskulski – 3 pkt
4. Stanisław Romanowski – 2 pkt
5. Grzegorz Księżopolski – 2 pkt
6. Piotr Yarychevskyi – 2 pkt
Najlepszym zawodnikiem z Radzionkowa Był Henryk Duzdowski. Wyróżniono też najstarszego zawodnika turnieju Pana Marka Wieczorka, a „beniaminkiem”, czyli najmłodszym zawodnikiem był Stanisław Romanowski.
Należy też pogratulować zdobycia kategorii szachowej Wojciechowi Hajdzie z Radzionkowa (zdobył II kategorię szachową) oraz Bogdanowi Lambarskiemu i Filipowi Jaskulskiemu (uzyskali IV kategorię szachową).
Zorganizowano w trakcie turnieju konkurs rozwiązywania zadań szachowych. Tym razem zadania okazały się za trudne, gdyż wymagały precyzji i pełnego rozwiązania w notacji szachowej. Tu jest problem u młodych z wyraźnym zapisem, kolejnością posunięć i wariantami odpowiedzi.
Nagrody książkowe za najlepsze rozwiązania otrzymali Daria Yarchevska i Denys Vintskovskyi.
Zawody sędziował Tomasz Ptaszyński z ogromnym spokojem i kulturą osobistą; dopisali sponsorzy, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zawodnicy wykazali duże zdyscyplinowanie i szacunek dla rywali, a turniej przebiegał sprawnie i przekazał najmłodszym szlachetne bogactwo królewskiej gry.
Składam podziękowania wszystkim organizatorom turnieju za te 13 lat współpracy, emocji i stresów, a szczególne podziękowania kieruje Pani Magdalenie Maślak dyrektor Ogrodu Botanicznego za udostępnienie sali i empatyczną opiekę nad przebiegiem zawodów.
Cytując zawodników „Tu się dobrze gra bo na nas czekają…i wierzymy, że dalej ktoś będzie chciał to robić”.

