YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

wakacje

CIDERSZACH 2022X CIDERSZACH 2022 rozegrano w dniach 10-11.12.2022 w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego na Księże Górze w Radzionkowie, który powrócił po dwóch latach covidowej przerwy. Już samo zgłoszenie na chessarbitrze spowodowało, że po tygodniu limit, który zakładano (38 osób) został przekroczony. Ostatecznie z 47 zapisanych i tych co nie zdążyli się zapisać zawodników – stałych uczestników turniejów szachowych w Radzionkowie - dojechało 35 szachistów.
Być może powodzenie tego turnieju związane jest z możliwością zdobycia kategorii szachowej w szachach klasycznych, a także niewygórowane wpisowe, całkowicie przeznaczone na 3 główne nagrody pieniężne też jest czynnikiem motywującym.
 
Sala w Ogrodzie Botanicznym tworzy kameralny wymiar turnieju, a dobra organizacja sprawia, że od lat szachiści lubią to miejsce. Stowarzyszenie „Pionek” zakłada, że jubileuszowa 10 edycja turnieju będzie optymalna, aby zakończyć jej organizację i pozwolić zaistnieć nowym pomysłom na szachy w Radzionkowie.
Organizatorami i sponsorami turnieju byli: Urząd Miasta Radzionków, MOSIR Radzionków, Stowarzyszenie Szachowe i Gier Umysłowych „Pionek” Radzionków, Strzybniczanka Tarnowskie Góry, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, DEBET sp z o.o., Inicjatywa Mieszkańców Radzionkowa, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Fabian Mateja.
Turniej ten stwarza możliwość uzyskania kategorii szachowych najmłodszym adeptom królewskiej gry. Turniej był 7-rundowy rozegrany systemem szwajcarskim z tempem gry 30 minut z bonusem 30 sekund na ruch dla każdego zawodnika na całą partię.
 
Do rywalizacji w X Ciderszach przystąpiło kilku doświadczonych i o dobrym rankingu zawodników: Mateusz Lichorad, Jerzy Klementys, Tomasz Skrzyczek, Aleksander Kliber, czy Agata Binkowska oraz grupa progresujących juniorów ze Strzybniczanki i MDK Nr 1 w Bytomiu.
Zawody wygrał „cichy senior” Jan Plotecki, który pokazuje ostatnio bardzo dobrą grę oraz skuteczność 6 pkt (+5 , =2 ) bez przegranej (5 zwycięstw i 2 remisy), kolejne miejsca zajęli: drugi Mateusz Lichorad, a trzeci Tomasz Skrzyczek po 5 ½, kolejne miejsca: Szymon Kupiecki, Jerzy Klemntys po 5 pkt.
W kategorii kobiet rywalizację wygrała: Agata Binkowska 4 pkt, przed Daria Yarychevska 3 pkt, Emilia Ryszka 3 pkt i Maja Żochowska 1 pkt. Najciekawsza była rywalizacja w grupie do 14 lat, młodzi naprawdę stawiali wysokie wymagania dla doświadczonych zawodników, zwyciężył Tymon Markowski 3 ½ pkt, przed Emilią Ryszką 3 ½ pkt, Filipem Jaskulskim 3 pkt.
Dwudniowa rywalizacja wymagała dobrej kondycji, a plan 4 rund w sobotę i 3 rund w niedzielę przy partiach z dodatkowym czasem wydłużają czas trwania rund. Po 4 rundach prowadzili Aleksander Kliber i Jan Marini po 3 ½ pkt ale finisz w drugim dniu Jana Ploteckiego, wygrywając 4 partie pod rząd, dała mu zasłużone zwycięstwo w X CIDERSZACH 2022.
Panowie czapki z głów, rośnie nowe pokolenie zdolnych szachistów i będzie w przyszłości z kim grać i przegrywać.
 
Młodzież zagrała wiele ciekawych partii. Szczegółowe wyniki na chessarbiter.com.
 
Kolejność w turnieju rozstrzygnęła się w ostatniej rundzie zwycięzcą z partii Jan Plotecki-Aleksander Kliber X CIDERSZACH 2022 zostali :
1. Jan Plotecki (Tarnowskie Góry) - 6 pkt
2. Mateusz Lichorad (Tarnowskie Góry) - 5 ½ pkt
3. Tomasz Skrzyczek ( DDORS Ruda Śląska) - 5 ½ pkt
5. Szymon Kupiecki (Tarnowskie Góry) - 5 pkt
4. Jerzy Klementys (Ruda Śląska) - 5 pkt
6. Aleksander Kliber (Tarnowskie Góry) - 4 pkt
 
X CIDERSZACH 2022 - Kategoria Kobiet:
1. Agata Binkowska - 4 pkt
2. Daria Yarychevska - 3 pkt
3. Emilia Ryszka - 3 pkt
4. Majka Żochowska - 1 pkt
 
WYNIKI JUNIORÓW DO LAT 14:
1. Tymon Markowski – 3 ½ pkt
2.Emilia Ryszka – 3 pkt
3. Filip jaskulski – 3 pkt
4. Stanisław Romanowski – 2 pkt
5. Grzegorz Księżopolski – 2 pkt
6. Piotr Yarychevskyi – 2 pkt
 
Najlepszym zawodnikiem z Radzionkowa Był Henryk Duzdowski. Wyróżniono też najstarszego zawodnika turnieju Pana Marka Wieczorka, a „beniaminkiem”, czyli najmłodszym zawodnikiem był Stanisław Romanowski.
Należy też pogratulować zdobycia kategorii szachowej Wojciechowi Hajdzie z Radzionkowa (zdobył II kategorię szachową) oraz Bogdanowi Lambarskiemu i Filipowi Jaskulskiemu (uzyskali IV kategorię szachową).
Zorganizowano w trakcie turnieju konkurs rozwiązywania zadań szachowych. Tym razem zadania okazały się za trudne, gdyż wymagały precyzji i pełnego rozwiązania w notacji szachowej. Tu jest problem u młodych z wyraźnym zapisem, kolejnością posunięć i wariantami odpowiedzi.
Nagrody książkowe za najlepsze rozwiązania otrzymali Daria Yarchevska i Denys Vintskovskyi.
 
Zawody sędziował Tomasz Ptaszyński z ogromnym spokojem i kulturą osobistą; dopisali sponsorzy, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zawodnicy wykazali duże zdyscyplinowanie i szacunek dla rywali, a turniej przebiegał sprawnie i przekazał najmłodszym szlachetne bogactwo królewskiej gry.
Składam podziękowania wszystkim organizatorom turnieju za te 13 lat współpracy, emocji i stresów, a szczególne podziękowania kieruje Pani Magdalenie Maślak dyrektor Ogrodu Botanicznego za udostępnienie sali i empatyczną opiekę nad przebiegiem zawodów.
Cytując zawodników „Tu się dobrze gra bo na nas czekają…i wierzymy, że dalej ktoś będzie chciał to robić”.
 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl