Wręczenie nagródW ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich, Instytut De Republica oraz Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zorganizował konkurs w kategoriach plastycznej, literackiej, fotograficznej i audiowizualnej.
Konkurs miał na celu pogłębianie wiedzy historycznej, upowszechnianie wiedzy na temat Powstań Śląskich, pełniejsze poznanie swoich korzeni oraz pogłębianie wiedzy o śląskich bohaterach.

W konkursie brali udział między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie, których opiekunem była Pani Joanna Czech oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie, których opiekunem był Pan Marek Minas.

10 marca 2022 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyło się wręczenie nagród dla laureatów konkursu. Podczas uroczystej gali I miejsce w kategorii literackiej otrzymał Max Pakosz uczeń klasy 8c Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie.

W swojej pracy Max przedstawił siebie jako bohatera przeciwstawnego do Bohatera czasów i problemów związanych z walką Polaków – Ślązaków o odzyskanie niepodległości. Temat ujęty został w sposób nowatorski i twórczy. Wykorzystał porównanie swojego emocjonalnego i fizycznego przygotowania do Biegu Bohaterów i przygotowań swojego rówieśnika do udziału w walkach powstańczych. Empatia okazana osobie nieznanej osobiście, a opisana jakby to był kolega z ławy szkolnej świadczy o głębokiej wrażliwości autora. Wykorzystując wiedzę historyczną uczeń „widział” minioną epokę. Wyczarowana przez ucznia- bohatera wizja minionej epoki stała się obrazem minionej rzeczywistości, który wytwarza się w umyśle ucznia na podstawie skojarzeń ze znanym materiałem historycznym opracowanym na lekcjach.  Praca może pełnić rolę zachęty dla nauczycieli do wprowadzania uczniów w świat historii z dodatkiem powieściowej fabuły, aby wizja minionych epok była atrakcyjniejsza i  bardziej plastyczna.     

Nagrodzone zostały również uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie. W kategorii prac plastycznych I miejsce zajęła Zuzanna Olek, natomiast w kategorii prac fotograficznych III miejsce zajęła Julia Pawlus.

Serdecznie gratulujemy i wszystkim laureatom!

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl