YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

wakacje

CDDGW warszawskim „Kinie Praha”  rozstrzygnięto VI Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych.  Film  Aleksandry Fudali i Adama Turuli "Tragedia Górnośląska 1945", zrealizowany dzięki materiałom IPN w Katowicach oraz Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku otrzymał  wyróżnienie w kategorii dokument. Producentem filmu jest Muzeum Historii Polski.

Film  opowiada o losach Górnoślązaków, którzy jako żywe reparacje wojenne trafili w 1945 roku na przymusowe roboty do obozów pracy w Związku Sowieckim. Wielu z nich nigdy nie wróciło do domów.

Sprawa ta nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie przemiany w Polsce po 1989 roku. Dopiero wówczas Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu rozpoczęła śledztwo w tej sprawie, a  ci, którzy przetrwali traumę obozów pracy na Wschodzie  zaczęli głośno mówić o tym, co przeżyli. Autorzy filmu dotarli nie tylko do potomków internowanych , ale i bezpośrednio do osób, którym udało się przeżyć katorżniczą pracę w sowieckich łagrach. O tej historii zwykło się mówić „przemilczana tragedia”, bowiem przez lata w podręcznikach historii milczeniem pomijano wydarzenia, które miały miejsce na Górnym Śląsku tuż po  zakończeniu II wojny światowej, a dotknęły ponad 30 tysięcy osób, choć dokładna liczba deportowanych nie jest jeszcze znana.

Wyróżniony film „Tragedia Górnośląska 1945” będzie prezentowany jeszcze podczas pokazu specjalnego  w Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz 23 września  podczas pokazów pozakonkursowych w Gdyni na festiwalu „Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci”. Dokument walczy także o nagrody w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Asiana International Short Film Festival (AISFF), gdzie został zakwalifikowany do 50 konkursowych filmów, wybranych z 1500 dokumentów z całego świata.

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl