W dniach od 21. do 30. sierpnia br. odbyła się VIII Gnieźnieńska Wyprawa Rowerowa, zorganizowana przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Radzionkowie. Wzięły w niej udział 24 osoby, w tym 5 pań i 19 panów. Najstarszy - 71 lat, najmłodsza - 16 lat.
Hasłem VIII Gnieźnieńskiej były słowa 3. zwrotki wojciechowej pieśni: “Sprawując Jego Tajemnicę Świętą” - bowiem, zgodnie z tradycją - trasa wyprawy wiodła po śladach św. Wojciecha - z Radzionkowa, przez Gniezno, do dzielnicy Gdańska - Święty Wojciech, gdzie - zgodnie z przekazem historycznym - odbył się “Chrzest Gdańszczan”. To stamtąd Święty Wojciech udał się do Prus, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
Uczestnicy rozpoczęli VIII Gnieźnieńską mszą św. w kościele pw. św. Wojciecha w Radzionkowie. Każdego dnia brali udział w nabożeństwach nawiedzanych na trasie kościołach (z reguły, były to sanktuaria). Przystankami były różne miejscowości, gdzie uczestnicy spotykali ludzi nierzadko zaskoczonych przesłaniem “gnieźnieńczyków”, jakim był duch nadziei i wiary w lepsze jutro, zwłaszcza w kontekście trwającego w kraju stanu epidemicznego. Po dotarciu do “duchowego” celu wyprawy, tj. Sanktuarium św. Wojciecha w Gdańsku - gdzie “gnieźnieńczycy”, razem z miejscowymi parafianami, wzięli udział we mszy św. sprawowanej w ich intencji - ekipa ruszyła w dalszą trasę: przez Chłapowo aż do Helu. Tam zakończyła się zasadnicza część rowerowej podróży.
VIII Gnieźnieńska przemierzyła 7 województw, pokonując trasę niespełna 790 km. Pociągiem - w niedzielę, późnym wieczorem - wrócili z Helu do Radzionkowa, gdzie w parafialnym kościele miał miejsce epilog wyprawy.
Uczestnicy mieli okazję brać udział w wielu “ pozaduchowych zajęciach” - zwiedzaniu ciekawych miejsc, w spotkaniach i różnych atrakcjach znajdujących się na trasie wyprawy. Na rowerach powiewały chorągiewki z barwami Górnego Śląska, a do zdjęć pozowali w koszulkach z herbami Powiatu Tarnogórskiego, Miasta Radzionków oraz logami tych, którzy wsparli materialnie wyprawę.
Pogoda była dobra, czasem trochę przeszkadzał wiatr. Dwukrotnie jechali w środku pomiędzy burzami, nie doznając prawie wcale opadów. Za to po dotarciu na miejsca noclegów, kilkakrotnie z nieba lało siarczyście.
Wypadki na drodze ominęły uczestników, nie licząc kilku niegroźnych “fikołków”.
Awarii sprzętu trochę było: poszły trzy opony i trzynaście dętek. W tej ostatniej konkurencji tj. “łapanie pan” - wygrała grupa B: 10:3 !
Wyprawa miała swoich funkcyjnych: nawigatorów, zamykających, sanitariuszy, serwisantów, bagażowych, liturgistów, przygotowujących posiłki, zaopatrzeniowców, kierownika oraz czuwających nad całością: komandora i jego zastępcę.
Nigdzie na trasie uczestnicy nie napotkali niechęci ludzi z otoczenia, a wręcz przeciwnie - życzliwość i radość ze spotkań z drugim człowiekiem i liczne pozdrowienia w drodze. Również w zespole panował zdrowy duch wzajemnej odpowiedzialności i życzliwości. Humory dopisały. Pogoda również.
W oczekiwaniu na pociąg na helskim bulwarze portowym, popijając kawę - już dało się słyszeć głosy dyskusji na temat IX Gnieźnieńskiej....
Uczestnicy wdzięczni są wszystkim dobrodziejom VIII Gnieźnieńskiej za wsparcie modlitewne i materialne - wielkie DZIĘKUJEMY kierują do nich! W intencji dobrodziejów została odprawiona msza św., w XIII - wiecznej kaplicy seminaryjnej w Pelplinie. Podziękowania składają: dwa Gienki, dwa Irki, dwa Łukasze dwa Tomki oraz: Danka, Ewa, Gabrysia, Grażyna i Marysia a także: Bogdan, Damian, Janek, Jorguś, Józek, Kuba, Marek, Piotr, Stasiu, Wojtek i Zbyszek.
Komandor VIII Gnieźnieńskiej - Ireneusz Musialik.