YBFB Instagram - logoBIP

      dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych 

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Rodzina 500+Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiŚląska Karta Usług Publicznych - logoLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

MOSiR Radzionków gościł 23 drużyny, które rywalizowały w X edycji Turnieju Miast i Gmin w Szachach. Tym razem bezkonkurencyjne okazały się drużyny z Tarnowskich Gór i Piekar Ślaskich, reprezentowani przez zawodników ze Strzybniczanki. Poziom ich gry okazał się dla pozostałych zbyt wysoki, aby mogli realnie ze sobą konkurować.

Doświadczenie i praca od ponad 40 lat, reprezentowane przez znanych zawodników m.in. Henryka Banasika, Jana Ploteckiego czy uznanych juniorów na arenie nie tylko polskich szachów tj. Flawiana Krawczyka, Mateusza Lichorada, Szymona Kupieckiego i Agaty Bińkowskiej, którzy już reprezentują grupę seniorów.

Na pierwszym miejscu Druga drużyna z Tarnowskich Gór uzyskała 12 pkt z 7 meczy, drugie miejsce zajęły Piekary Śląskie z wynikiem 11 pkt, a trzecie Pierwsza drużyna z Tarnowskich Gór uzyskując10 pkt. Kolejne miejsca zajęli Czerwionka -Leszczyny, Zawiercie po 10 pkt.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim, 7 rund z czasem gry po 15 minut na partię dla każdego zawodnika. Drużyna składała się z 3 zawodników, dwóch seniorów i co najmniej jednego juniora poniżej 18 lat. Jeśli zespoły posiadały silnych juniorów to mogły wystawić wtedy 2 juniorów i jednego seniora. Dla sprawności zawodów zastosowano regułę 1 błędu bez dodatku czasowego, a drugi błąd powodował przegraną. Zmniejszenie ilości szachistów w drużynie do 3 zawodników pozwoliło na zwiększenie frekwencji, ponieważ czasami było trudno znaleźć 2 juniorów poniżej 18 lat.

Cieszy udział już stałych drużyn z Gminy Łaziska. Przyjechały one w składzie, który pozwolił na skompletowanie pięciu drużyn z uzupełnieniem w składzie juniorami z innych miast, tak aby wszystkie drużyny mogły grać w pełnym składzie tj. 3 zawodników. Drużyny z Bytomia reprezentowali seniorzy i juniorzy. Jedna drużyna to Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW), a w pozostałych skład to absolutne zaskoczenie, ponieważ na wszystkich szachownicach zagrali juniorzy, tak jak to miało miejsce w Świerklańcu i Bytomiu. Obserwując batalie na szachownicy radzili sobie całkiem dobrze. Bardzo duże postępy zrobiły drużyny z Boronowa, Poręby i  Zawiercia oraz nowi goście z Czerwionki - Leszczyny, Łaz, Świętochłowic i Świerklańca. Zespoły z Radzionkowa, których zagrało aż 3, dobrze rodziły sobie w pierwszej fazie turnieju, ale od 4 rundy już było gorzej, chociaż 6 miejsce przy takim poziomie i konkurencji należy uznać za duży sukces.

Drużyna z Tarnowskich Gór 2 zdobyła 12 punktów. Drużynę stanowili: Szymon Kupiecki 3 i ½ pkt, Flawian Krawczyk 4 pkt, Jan Plotecki 5 pkt. Drugie miejsce Piekary Śląskie z 11 pkt meczowymi w składzie: Przemysław Ziemski 4 pkt; Jarosław Ziemski 5 i ½ pkt, Maciej Pełka 5 pkt, trzecie miejsce uzyskała drużyna Tarnowskie Góry-1 zdobywając 10 pkt w składzie: Henryk Bansik 4 pkt, Agata Bińkowska 4 pkt i Mateusz Lichorad 7 pkt (100 %). Najlepsze wyniki indywidualne uzyskali: Mateusz Lichorad 7 pkt, klasyfikując się przed Mistrzem Unii Europejskiej w kategorii do 10 lat, Kamilem Warchołem i Marcinem Pasieką, którzy zdobyli po 6 i ½ pkt .
Najlepszy wynik z Radzionkowa uzyskał Paweł Łęczycki 5 i ½ pkt, a najlepszą indywidualnie wśród Pań była 10 letnia Emilka Leks z Zawiercia zdobywając 5 pkt. Zawody przebiegały bardzo sprawnie prowadził i sędziował Rudolf Sobczyk przy niezastąpionym udziale dyrektora Mariana Prodlika, pracowników MOSiRu oraz pomocy technicznej w osobach Jacka Nowaka i Jarosława Kupieckiego, którym należą się wielkie słowa uznania oraz podziękowania od strony uczestników zawodów.

X- lecie turnieju drużynowego w szachach  to ogromny sukces wytrwałości i konsekwencji. Nie jest łatwo zorganizować zawody, ale zapału i entuzjazmu organizatorom z MOSiRu nie brakuje, oby tylko szachiści zechcieli przyjmować zaproszenie. Konkurencji nie brakuje, wszak po 4 miejscu polskiej drużyny olimpijskiej w szachach męskich na Olimpiadzie w Batumi w bieżącym roku, przy udziale aż 183 zespołów 4 osobowych z całego świata i srebrnym medalu kobiet na Olimpiadzie w Baku 2016 roku, a także wyniki z 20 - lat z Wieliczki Jana Krzysztofa Dudy i Radosława Wojtaszka, powodują modę na szachy i oby tak zostało jak najdłużej.
Kolejny turniej szachowy to Noworoczny w 2019, w czasie ferii zimowych i być może kolejne, jeśli znajdą się organizatorzy i sponsorzy – a o nich coraz trudniej.

Klasyfikacja końcowa zawodów X Jubileuszowy Drużynowy Turniej Miast i Gmin w szachach- 2018 :
1. Tarnowskie Góry 2 - 12 pkt
2. Piekary Śląskie 1 - 11 pkt
3. Tarnowskie Góry – 1  - 10 pkt
4. Czerwionka -Leszczyny - 10 pkt
5. Zawiercie  - 10 pkt
6. Radzionków 1  - 9 pkt
7. Boronów  - 8 pkt
8.   Poręba  - 8 pkt
9.  Świętochłowice -1 - 8 pkt
10. BUTW Bytom  - 8 pkt
11. Piekary Sląskie -2 - 8 pkt
12. Bytom PSB  - 7pkt
13. Radzionków – 2 - 7 pkt
14. Radzionków – 3 - 7 pkt
15. Bytom – 1  - 6 pkt
16. Łaziska – 1  - 6 pkt
17. Świętochłowice – 2 - 6 pkt
18. Łaziska – 2  - 5 pkt
19. Łaziska – 3  - 5 pkt
20. Łazy   - 5 pkt
21. Łaziska Górne  - 4 kt
22. Łaziska 4  - 4 pkt
23. Świerklaniec  - 4 pkt    
         
Zanotował : R.Sobczyk

Migawki z Turnieju: diagram 1, Ataki białymi Kamila Warchoła 1. Gc4 + ; diagram 2  Pawła Łęczyckiego 1. Wg3

 

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl