YBFB Instagram - logoBIP

 neirychomości       dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

W ramach 13. Międzynarodowego Festiwal im. G. G. Gorczyckiego w Centrum Kultury "Karolinka" 9 listopada o godzinie 19:00 odbędzie się koncert zespołu Cracow Brass Quintet. Bilety w cenie 10 zł dostępne są w kasie Centrum Kultury "Karolinka" lub on-line www.karolinka.art.pl. W programie: Georg Friedrich Händel – Suita Muzyka ogni sztucznych, Georg Friedrich Händel – Suita Muzyka na wodzie, Adam Wesołowski – Suita Hejnałowa, Leonard Bernstein – Suita z West Side Story.

Koncert, wpisujący się w obchody 100-lecia niepodległości Polski i ponadto uświetniający 20. rocznicę uzyskania samodzielnych praw miejskich przez Radzionków, da nam możliwość poznania znanych i lubianych utworów w interpretacji uznanego zespołu Cracow Brass Quintet. Program koncertu jest niezwykle ciekawy i głęboko przemyślany. Złożą się na niego same suity – utwory powstałe w baroku, jak i napisane w ostatnim stuleciu. Takie zestawienie repertuaru wynika również z myśli przewodniej tegorocznej edycji Festiwalu.

Najpierw usłyszymy fragmenty powszechnie znanych, jednych z najbardziej efektownych utworów orkiestrowych Georga Friedricha Händla – Muzykę ogni sztucznych i Muzykę na wodzie. Stanowią one przykład barokowej muzyki rozrywkowej i przeznaczone były do wykonywania na otwartej przestrzeni. Oba dzieła powstały na zamówienie królów Wielkiej Brytanii. Händel otworzył nimi uszy Brytyjczyków na nowe kombinacje instrumentów. Suity te, tak jak inne kompozycje Händla, cechuje niezwykła inwencja melodyczna i oryginalność.

Dzieło z muzyką Bernsteina West Side Story jest jednym z najsłynniejszych musicali w dziejach kina i muzyki. Utwór jest oparty na kanwie ponadczasowego dramatu Williama Szekspira o miłości Romea i Julii. Utwór ten przypomina w warstwie dźwiękowej bardziej klasyczne dzieło symfoniczne niż sceniczny melodramat z piosenkami. Bernstein połączył sztukę warsztatowej perfekcji kompozycji z elementami na wskroś amerykańskimi, sprawiając, że dzieło stało się urzekająco dwoiste. Od premiery w 1957 roku w ciągu dwóch lat musical wystawiano na Broadwayu aż 732 razy. Ogromny sukces i powodzenie dzieła skłoniły Bernsteina do stworzenia suity na jego podstawie. Muzyczny eklektyzm West Side Story, świeżość melodii, romantyzm i stylistyczne wahania pomiędzy elementami jazzowymi i operowymi sprawia, że musical ten wciąż zjednuje sobie rzesze wielbicieli.
Stworzony przez Adama Wesołowskiego hejnał miasta Radzionków stał się podstawą do skomponowania Suity Hejnałowej. Doskonale znana wszystkim mieszkańcom melodia rozpoczyna utwór, a następnie jej motywy wykorzystywane są w kolejnych częściach, nadając dziełu spójny charakter.

Koncert zabrzmi w efektownym wykonaniu Krakowskiego Kwintetu Blaszanego – Cracow Brass Quintet. W jego skład wchodzą młodzi, utalentowani muzycy współpracujący na stałe z takimi orkiestrami jak Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Śląskiej, Łódzkiej i NOSPR w Katowicach. Niezwykłe możliwości brzmieniowe i repertuarowe jakie daje kwintet blaszany, zainspirowały muzyków do działalności kameralnej oraz do kreowania własnych projektów. W repertuarze zespołu znajdują się utwory z epoki renesansu, przez barok aż do muzyki współczesnej. Są to zarówno transkrypcje znanych arcydzieł, jak i mistrzowsko napisane utwory na kwintet blaszany. Zespół jest laureatem wielu nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych.

Dofinansowano ze środków Gminy Radzionków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sponsorami Festiwalu są: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System S. A., Elektrobudowa S. A., Santander Bank Polska oraz 3S Data Center.

Więcej na www.gorczycki.pl

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl