Nowy sezon szachowy rozpoczęto w Radzionkowie corocznym XIII już z kolei Noworocznym Turniejem Szachowym. Zwycięzcą pierwszego turnieju szachowego w grupie open został Jarosław Pietrucha zdobywając 5 ½  pkt. przed Markiem Tyroniem i Janem Nowakowskim, którzy zdobyli po 5 pkt. Zwycięzcą turnieju w grupie do 16 lat został Maciej Pełka zdobywając 6 ½ pkt. przed Maciejem Malikiem (6 pkt.) i Kamilem Kaliszukiem (5 pkt.). Tegoroczny turniej nie miał swojego faworyta, ale w gronie doświadczonych szachistów w pierwszym turnieju mógł zabłysnąć jakiś debiutant.

W turnieju gościliśmy szachistę z dalekich Indii, który odbywa staż w Gliwicach. To sympatyczny Venkatesan Venkataramanan, który zagrał dobry turniej i zadziwił niektórych adeptów tym, że zapisywał swoje partie, choć w szachach szybkich to raczej rzadkość.

Turniej rozegrano w Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie w pierwszym tygodniu ferii zimowych (3 lutego 2018r.) na dystansie 7 rund z czasem gry po 15 minut na partie dla każdego zawodnika. W grupie OPEN  zagrało 18 szachistów, a w grupie do 16 lat aż 25. Nagrody przewidziano dla 5 pierwszych zawodników w poszczególnych grupach oraz dla najmłodszych oraz specjalne dla  najlepszych juniorów z Radzionkowa.
Ze względu na dużą grupę dzieci, organizatorzy ustalili, że nie będzie stosowana zasada „jeden zły wykonany ruch jest równoznaczny z przegraniem partii”. Ustalono natomiast, że za pierwsza pomyłkę doliczano 2 minuty kary, a następna liczyła się już jako przegrana.

Bardzo dobrze radzili sobie tym razem zawodnicy z bardzo dużym stażem gry, którzy praktycznie rozdzielili miejsca między sobą. Grupa do lat 16 tym razem była bardzo liczna. Należy się szczególnie cieszyć, bo w dobie gier komputerowych trudno młodych oderwać od monitora. Zdobyte kategorie potwierdziły się w kolejności zajętych miejsc. Maciej Pełka uzyskał znakomity wynik 6 ½ pkt. z 7 partii. Dopiero ostatnia runda pozwoliła zwyciężyć mu z Kamilem Kaliszukiem, gdzie obaj zawodnicy pokazali wielką wolę walki o zwycięstwo. Najmłodszymi uczestnikami turnieju byli Maciej Gruca, Wiktor Palian i Katarzyna Tarasek, a seniorem turnieju był Marek Wieczorek z Bytomia.

Bardzo dobrze w tym turnieju zaprezentowali się goście, którzy przybyli z dość odległych miejscowości: Katowic, Rudy Śląskiej i Gliwic oraz przyległych miejscowości: Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich i Chorzowa.   Niezwykle dobrze zaprezentowali się debiutanci w szachowym turnieju z zegarami czyli Katarzyna Tarasek i Wiktor Palian. Cieszy udział aż 25 zawodników poniżej 16 lat, a w tym tylko jedna przedstawicielka płci pięknej Katarzyna Tarasek, która zyskała tytuł specjalnego asystenta sędziego turnieju. Zawody przebiegały bardzo sprawnie, a zawodnicy zachowywali się jak przystało na rycerzy królewskiej gry.
Nagrody dla zwycięzców ufundowali Stowarzyszenie Szachowe i Gier Umysłowych - Pionek Radzionków oraz Urząd Miasta Radzionków.

Organizatorami turnieju byli Stowarzyszenie Szachowe i Gier Umysłowych - Pionek Radzionków, Urząd Miasta Radzionków i Centrum Kultury „Karolinka”.

Przebieg i wyniki na chessarbiter.com. Zawody prowadzili Rudolf Sobczyk i Wojciech Hajda.

Wyniki grupy OPEN                                    Wyniki  grupy do 16 lat
 1. Jarosław Pietrucha      - 5 ½  pkt          1) Maciej Pełka             -  6 ½ pkt
 2. Marek Tyroń                - 5 ½  pkt          2) Maciej Malik              -  6 pkt
 3. Jan Nowakowski           - 5  pkt             3) Kamil Kaliszuk            -  5 pkt
 4. Andrzej Kostowski       - 4 ½ pkt           4) Wojciecha Potempa   -  5 pkt
 5. Kazimierz Tchórzewski - 4 ½ pkt           5) Mariusz Zaiewski        -  5 pkt

W grupie juniorzy z Radzionkowa
1. Łukasz Potempa      - 4  pkt
2. Marcin Hajda            - 4 pkt
3. Patryk Tomczyk        - 3 pkt

Kolejne turnieje to: XVIII GP Radzionkowa w szachach, które odbędą się 14 kwietnia, 9 czerwca, 21 września i 3 listopada w CK Karolinka. Początek o godz. 9:30. Terminy mogą ulec zmianie.

MOSiR Radzionków organizuje Turniej Drużynowy Miast. Drużyna powinna się składać z 4 zawodników (w tym dwóch do 18 lat). Termin zostanie jeszcze uzgodniony (marzec/kwiecień). W maju planowane są Mistrzostwa Szkół Podstawowych. Turniej CIDERLATO 2018 odbędzie się 21 lipca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie (Księża Góra). CIDERSZACH 2018 odbędzie się w grudniu.

Stowarzyszenie Szachowe i Gier Umysłowych - Pionek Radzionków prowadzi zajęcia szachowe dla dzieci i młodzieży w każdy wtorek od godz. 15:15 dla grupy początkujących dzieci, grupa młodzieżowa od godz. 16:00. Zajęcia odbywają się w budynku Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka.

Zanotował Rudolf Sobczyk

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl