YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

VIII CIDERSZACH 2017 rozegrano w dniach 8-10.12.2017 w Stacji Edukacji Ekologicznej Ogrodu Botanicznego na Księżej Górze w Radzionkowie. Rozgrywki miały, tym razem, kameralny wymiar, ze względu na mniejszą niż zwykle frekwencję szachistów z naszego regionu. Grudzień jest miesiącem, w którym odbywa się wiele imprez szachowych: już za tydzień w katowickim spodku zagrają najlepsi z Europy, o tytuł Mistrza Europy w szachach szybkich i blitzu, a potem jak zwykle, dwa ciekawe turnieje: Cracovia w Krakowie oraz znany turniej w Rybniku, oba z arcymistrzowską obsadą.

Organizatorami i sponsorami Ciderszachu byli: Urząd Miasta Radzionków, MOSiR, Stowarzyszenie Szachowe i Gier Umysłowych „Pionek” Radzionków, „Strzybniczanka” Tarnowskie Góry, PEC Sp. z o.o. Bytom, Firma LEMTER, DEBET Sp. z o.o., Sputnik Software i Aclas Polska Sp. z o.o.
Turniej ten stwarza możliwość uzyskania kategorii szachowych najmłodszym adeptom królewskiej gry.  Do rywalizacji w Ciderszach 2017 stawiło się 22 zawodników, w tym 10 poniżej 18 lat i aż 20 zawodników z kategoriami szachowymi. Do zawodników o najwyższym rankingu należeli: kandydat Maciej Janiszewski, Henryk Banasik, Marek Wieczorek oraz grupa progresujących juniorów ze „Strzybniczanki” Tarnowskie Góry.
Zawodników sklasyfikowano w trzech kategoriach: open, dzieci do lat 12 i młodzieży do lat 18. Po raz pierwszy nie pojawiły się szachistki. Turniej rozgrywano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z czasem gry 60 minut dla każdego zawodnika.
Od pierwszej partii rywalizacja była bardzo wyrównana. Po 5 rundach prowadzili Bartek Niedbała z kompletem 5 pkt przed grupą pościgową, Maciej Janiszewski, Marek Wieczorek, Szymon Kupiecki, Henryk Banasik, po 3 i 1/2 pkt. Po 5 rundzie, z powodu planowanego wylotu na Bundesligę, Maciej Janiszewski musiał opuścić ostatnie 2 rundy,  wcześniej, powiadamiając o tym organizatorów i sędziego. Runda 6 zaczęła się od sensacji, oto senior Marek Wieczorek wygrał z liderem Bartkiem Niedbałą, w dobrej interesującej partii. W ostatniej rundzie Bartek ogrywa swojego kolegę, Flawiana Krawczyka, a senior Marek Wieczorek nie uratował remisu z Szymonem Kupieckim. Przy niezwykle bojowej i ambitnej grze, zabrakło trochę szczęścia, by zawodnik „Pionka” Radzionków, Wojtek Hajda mógł osiągnąć podium, ale nie wypuścił, aż w 3 partiach wygrane pozycje. Szkoda, bo II kategoria nie była daleka od zdobycia. Ale co się odwlecze to nie uciecze.
Kolejność w turnieju rozstrzygnęła się w ostatniej rundzie, zwycięzcą VIII CIDERSZACH 2017 został Bartek Niedbała uzyskując 6 pkt, drugie miejsce zdobył Szymon Kupiecki z 5 i 1/2 pkt, trzecie miejsca zajął Marek Wieczorek z wynikiem 4 i1/2 pkt, piąte miejsce uzyskał Michał Kulikowski a szóste Wojciech Hajda, którzy zdobyli po 4 pkt. Walka o pozostałe miejsca była niezwykle emocjonująca, aż do ostatniej rundy, gdy tłum zawodników i kibiców obserwował niezwykłe końcówki, gdzie zawodnicy grali do końca,  pokazując wielki kunszt, jak również gorzkie niepowodzenia...takie właśnie są szachy. 
Tym razem gospodarze grali dobrze, oprócz Wojciecha Hajdy, który zajął 6 miejsce; Zbigniew Kaperek zajął 10 miejsce z 4 pkt, a juniorzy Borys Izworski był czwarty w grupie do 12 lat, a Patryk Tomczyk piąty.
Szczegółowe wyniki na chessarbiter.com
WYNIKI OPEN (sklasyfikowano 22 szachistów) : 1. Bartłomiej Niedbała  (Strzybniczanka- 6  pkt., 2. Szymon Kupiecki (Strzybniczanka)- 5 1/2 pkt., 3. Marek Wieczorek  (Bytom )- 4 1/2  pkt .
WYNIKI JUNIORÓW DO LAT 18 (sklasyfikowano 5 szachistów) : 1. Bartłomiej Niedbała  – 6 pkt., 2.Szymon Kupiecki – 5 ½  pkt.,  3. Arkadiusz Hopek ( Chorzów )  – 3 ½ pkt.
WYNIKI JUNIORÓW DO LAT 12 (sklasyfikowano 5 zawodników): 1. Paweł Chmiel   (Strzybniczanka)- 4 pkt., 2. Flawian Krawczyk (Strzybniczanka) - 3 ½  pkt., 3. Krzysztof Grzyszek (Bytom)  - 3 pkt.
Zorganizowano w trakcie turnieju konkurs rozwiązywania zadań szachowych, w którym bezkonkurencyjny Bartek Niedbała rozwiązał bezbłędnie wszystkie 6 zadań . 
 
Zawody sędziował Tomasz Ptaszyński dopisali sponsorzy którzy ufundowali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zawodnicy wykazali duże  zdyscyplinowanie i szacunek dla rywali, turniej przebiegał sprawnie i przekazał najmłodszym szlachetne bogactwo królewskiej gry.

Zanotował R.Sobczyk

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl