YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

Burmistrz Miasta Radzionków zaprasza mieszkańców 7 grudnia, o godz. 16.00 do Centrum Kultury „Karolinka”, na projekcję filmu dokumentalnego „Z Radzionkowa na ołtarze”.
Film powstał na zlecenie Urzędu Miasta, a jego scenariuszem i reżyserią zajęli się panowie Kamil Niesłony i Maciej Marmola. Film opowiada o Ojcu Ludwiku Wrodarczyku OMI, który urodził się w Radzionkowie w 1907 roku. Przez wiele lat pełnił służbę kapłańską na Wołyniu, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

Za ratowanie Żydów w trakcie okupacji niemieckiej został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

W produkcję filmu włączyło się wielu mieszkańców miasta, którzy występowali w roli statystów, byli konsultantami na planie, czy zajęli się jego oprawą muzyczną (muzykę napisał Klaudiusz Jania).

Osoby zainteresowanych tą tematyką zapraszamy, również do zwiedzenia wystawy pt. „Z Radzionkowa na ołtarze. Ojciec Ludwik Wrodarczyk OMI - radzionkowski męczennik", która będzie czynna od 2 do 14 grudnia w Galerii Mozaika w Centrum Kultury „Karolinka”.

Wystawa przeniesie widzów w klimat lat początku XX wieku. Ukażą to zdjęcia Ojca Ludwika Wrodarczyka OMI i jego Rodziny od wczesnego dzieciństwa aż po kapłaństwo w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz pamiątki z tamtego okresu, związane z tradycją. Goście wystawy będą mogli również poznać pasjonatów Ojca Ludwika w różnych stworzonych przez nich dziełach. Eksponatami, już niebawem historycznymi, będą pamiątki związane z Gimnazjum Jego imienia w Radzionkowie.
Kuratorem wystawy jest Pani Maria Kielar-Czapla, absolwentka Instytutu Wyższej Kultury Religijnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katowicach i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Pracuje jako nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 1 imienia Adama Mickiewicza i w oddziale Gimnazjum imienia Ojca Ludwika Wrodarczyka oraz w ZDOREWiR w Radzionkowie. Jako dziennikarka z zamiłowania jest redaktorem parafialnej gazetki Adalbertus. Ma w swoim dorobku publikacje w Głosie Radzionkowskim(od 2000 roku) oraz w pismach polonijnych. Jest autorką wydanej w 2005 roku książki pt. Ojciec Ludwik Wrodarczyk OMI. Portret duchowy oraz wydanej w 2014 roku książki Radzionkowskie Rody. Pasjonatka o. Ludwika Wrodarczyka OMI i jego Zgromadzenia. Autorka piętnastu scenariuszy teatralnych na potrzeby obchodów Dnia Patrona gimnazjum, dotyczących życia i śmierci O. Ludwika Wrodarczyka OMI, autorka słów do hymnu gimnazjum oraz hymnu(słowa i muzyka) dla szkoły nr 2 imienia Jana Pawła II w Radzionkowie. Za zaangażowanie w sprawę Ojca Ludwika Wrodarczyka i szerzenie wartości duchowych Patrona wśród młodzieży Gimnazjum Jego imienia otrzymała Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Michała Cyla oraz była nagrodzona kilka razy Nagrodą Dyrektora Gimnazjum.

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl