YBFB Instagram - logoBIP

 neirychomości       dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

Trzeci już raz, Stacja Edukacji Ekologicznej Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie gościła szachistów na corocznym turnieju szachowym CIDERLATO 2017, który odbył się w sobotę  22 lipca br. Turniej rozegrano jako otwarty dla wszystkich szachistów, a nagradzano najlepszych zawodników w 3 grupach OPEN, do 16 lat i najmłodszych. Połączenie w jeden turniej, łącznie 35 szachistów w wieku od 8 do prawie 80 lat ma wiele korzyści, tak szachowych jak również wychowawczych. A walka i zachowanie, tak seniorów jak i juniorów zasługuje na uznanie, gdyż walczyli jak prawdziwi rycerze szachowych bojów.

Faworytem był Maciej Janiszewski wielokrotny uczestnik i zwycięzca wielu turniejów szachów szybkich w Radzionkowie. Tego dnia miał godnych rywali w osobach seniora Marka Wieczorka, który pokazał wolę walki prawdziwego bojownika i nawet pokonał przeszłego zwycięzcę, czy też Kazimierza Tchórzewskiego, Jana Nowakowskiego, Jana Zbijowskiego. Maciej Janiszewski zwyciężył z wynikiem 7 i 1/2 pkt z 9 partii, kolejne miejsca zajęli Kazimierz Tchórzewski i Mateusz Płonka uzyskując po 6 i 1/2  pkt, a kolejne to grupa  zawodników z 6 punktami: Marek Wieczorek, Zbigniew Wiatrowski, Jan Nowakowski, Jarosław Pietrucha i Jan Zbijowski. W grupie do lat 16 zwyciężył Zbigniew Wiatrowski z wynikiem 6 pkt klasyfikując się przed Wiktorią Śmietańską, która uzyskała 5 i 1/2 pkt i Szymonem Turczynem, który wywalczył 4 i 1/2 pkt. W grupie „Benjaminów” do lat 8 triumfowała grająca bardzo dojrzałe szachy, jak na swój wiek Wiktoria Śmietańska, która zdobyła 5 i 1/2 pkt, drugi był Jeremi Wesołowski z wynikiem 4 pkt a trzecie miejsce zajęła Aleksandra Kowalczyk osiągając 3 i 1/2 pkt .
Turniej rozegrano tempem 15 minut na partię dla każdego zawodnika na dystansie 9 rund. Spośród 35 uczestników grupa juniorów liczyła 15 zawodników, a grupa najmłodszych 8 latków - 5 zawodników .
Trzeba przyznać, że młodzi napierają na seniorów z coraz większą siłą i dobrze, że tak się dzieje, bo to z korzyścią dla młodszych. Poziom gry jest coraz wyższy, jeśli ktoś w wieku 8 lat gra dobrze, zna warianty rozpracowane do 20-30 posunięć debiutów szachowych, to tylko należy się cieszyć, bo nadchodzi dobre pokolenie ciekawych szachistów. Należy też uznać dobre wyniki juniorów - Zbigniewa Wiatrowskiego, jak również bardzo udany debiut Wiktorii Śmietańskiej. Już w pierwszej rundzie Robert Sowa dowiedział się, że nie jest łatwo wygrać w wariancie smoczym z Wiktorią. Oj, co to będzie w następnych turniejach, jak ci młodzi będą mieli jeszcze większy progres. Wielki podziw zyskał senior turnieju Pan Marek Wieczorek, który pokazał, że wiek nie odgrywa większej roli w szachach, walka do końca z najlepszymi zawsze się opłaci, choć jak Pan Marek przyznał -”kondycja już nie ta” - „trochę smutne bo tylko 4 miejsce”.
Szacunek należy się najmłodszym, dobre partie to wzorce dla wszystkich prawdziwych rycerzy szachownic. Ciekawe zdarzenie miało miejsce w partii najmłodszych juniorów. Dziewczynka w pewnym momencie zaproponowała swojemu rywalowi  remis w partii, zawodnik odpowiedział: „No dobrze”, ale jak to dzieci grali dalej… Zawodniczka zgłosiła do sędziego, że zaproponowała remis i rywal go zaakceptował. Sędzia pyta zawodnika, czy była propozycja remisu, odpowiedział, że tak, jednak sędzia dopytał, jakiego dokładnie użył sformułowania, zawodnik odpowiedział że: „no dobrze…ale ja tylko żartowałem” - kontynuuje chłopiec - „bo miałem przewagę” .
Sędzia uświadomił młodego zawodnika, że jeżeli powiedział „no dobrze” to oznacza dla drugiego, że zgodził się na remis. Jest odpowiedzialność za słowo, które oznacza decyzję o wyniku. Muszę przyznać, że ci najmłodsi przyjęli tę decyzję sędziego, który potwierdził stan faktyczny uznany przez obie strony. Zawodnicy podali sobie ręce co oznacza, że rycerskość młodego szachisty wobec swojej koleżanki rywalki daje nadzieję, że szachy to nie tylko rozrywka. Zanotowano kilka niespodzianek w postaci zwycięstw Zbigniewa Wiatrowskiego nad Janem Nowakowskim i Markiem Tyrałą. Najlepszym zawodnikiem z Radzionkowa był Jan Zbijowski, który zdobył 6 pkt .
Podziękowania dla organizatorów i sponsorów turnieju: Stowarzyszeniu Szachowemu i Gier Umysłowych „PIONEK” Radzionków, Urzędowi Miasta Radzionków, Stacji Ogrodu Botanicznego oraz pracownikom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z Radzionkowa.

Zawody prowadzili Wojciech Hajda i Rudolf Sobczyk. Poniżej klasyfikacja zwycięzców w grupach.
Szczegółowe wyniki na stronie www.chessarbiter.com.

Zapraszamy na kolejny turniej z cyklu Grand Prix Radzionkowa w dniu 23 września w Centrum Kultury „Karolinka„ w Radzionkowie, początek o godzinie 10.00.

GRUPA  OPEN
1.  Maciej Janiszewski  - 7 1/2  pkt
2.  Kazimierz Tchórzewski - 6 1/2 pkt
3.  Mateusz Płonka  - 6 1/2 pkt
4.  Marek Wieczorek  - 6 pkt
5.  Zbigniew Wiatrowski  - 6 pkt
        
GRUPA DO 16 LAT
1. Zbigniew Wiatrowski  - 6 pkt
2. Wiktoria Śmietańska  - 5 1/2 pkt
3. Szymon Turczyn  - 4 1/2 pkt
4. Adam Matys   - 4 1/2 pkt
5. Jeremi Wesołowski  - 4 1/2 pkt
  
GRUPA DO LAT 8 
1. Wiktoria Śmietańska - 5 1/2 pkt
2. Jeremi Wesołowski  - 4 pkt
3. Aleksandra Kowalczyk - 3 1/2  pkt
4. Alicja Hajduk  - 3 1/2 pkt
5. Igor Galwas  - 2 1/2 pkt


Zanotował R.Sobczyk

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl