YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

wakacje

Trwa realizacja przygotowywanego z inicjatywy i na zlecenie Urzędu Miasta Radzionków, filmu dokumentalnego pt. „Z Radzionkowa na ołtarze” poświęconego Ojcu Ludwikowi Wrodarczykowi OMI. Ludwik Wrodarczyk urodził się w 1907 roku w Radzionkowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Ojców Oblatów, a następnie 1 października 1927 rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Ojców Oblatów w Obrze.

Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1933 roku, posługiwał w kilku parafiach, by w sierpniu 1939 roku zostać administratorem parafii św. Jana Chrzciciela w Okopach na Wołyniu. W czasie swego pobytu na Kresach, ukrywał przed Niemcami Żydów za co został w 2000 roku uhonorowany Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zginął śmiercią męczeńską z rąk ukraińskich nacjonalistów w grudniu 1943 roku.
Zdjęcia do filmu realizowane były miedzy innymi na terenie Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Przemysł wiejski. W najbliższych dniach będą kręcone także w kościele św. Wojciecha i na ul. Sobieskiego, gdzie znajduje się dom rodzinny Ojca Ludwika. Producentami filmu są panowie Kamil Niesłony i Maciej Marmola. Premierę filmu przewidziano na jesień tego roku.

 

 

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl