Po podpisaniu przez prezydenta RP Ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o związku metropolitalnym w województwie śląskim, w miastach chcących przystąpić do związku ruszyły konsultacje społeczne.
W Radzionkowie konsultacje odbędą się w dniach 14-27 kwietnia br. Zachęcamy by w trakcie ich trwania każdy mieszkaniec, wypełnił formularz konsultacyjny, w którym odpowie na pytanie:
„Czy jest Pani/Pan za wejściem Miasta Radzionków w skład tworzonego na ternie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 roku o związku metropolitalnym w województwie śląskim„
Formularz do pobrania jest na naszej stronie internetowej (FORMULARZ KONSULTACYJNY) oraz na bip.radzionkow.pl, a także w wyznaczonych miejscach tj.:
- w Urzędzie Miasta Radzionków (ul. Męczenników Oświęcimia 42)
- w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Knosały 61a)
- w Centrum Kultury „Karolinka” (plac Jana Pawła II 2)
- w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. (ul. Kużaja 17)
Wypełnione formularze konsultacyjne można złożyć w jednym z powyżej wymienionych miejsc.
Czym jest związek metropolitalny ?
To ścisła współpraca pomiędzy miastami z województwa śląskiego. Dzięki finansowemu wsparciu z budżetu państwa i działaniu wszystkich zaangażowanych gmin daje szansę na stworzenie ośrodka metropolitalnego, który będzie definiował cały region i oddziaływał na kraj. Wykorzystajmy tę szansę, by wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę.
Jakie są korzyści z powołania Związku?
- Lepsze wykorzystanie potencjału miast.
- Zrównoważony rozwój regionu.
- Dodatkowe wpływy z budżetu państwa.
- Oszczędności, wynikające z centralizacji procesów.
- Realizacja projektów wspólnych, wykraczających poza granice i możliwości poszczególnych miast.
- Profesjonalne zarządzanie.
- Integracja i rozwój transportu publicznego.
Jakie są zadania Związku?
- Publiczny transport zbiorowy - dobrze zorganizowany transport to nie tylko jeden bilet na pociąg, autobus i tramwaj, to także rozwój infrastruktury.
- Kompleksowy i wszechstronny rozwój obszaru metropolitalnego.
- Polityka przestrzenna - między innymi dzięki sprawnemu transportowi – planowanie inwestycji gospodarczych, sportowych i kulturalnych tak, aby w sposób zrównoważony zaspokajały potrzeby mieszkańców metropolii.
- Promowanie, w kraju i za granicą, wszelkich walorów metropolii - gospodarczych, kulturalnych, turystycznych, przyrodniczych.
- Inne zadania, zlecane przez gminy, które związek może wykonywać tworząc porozumienia lub powołując nowe podmioty.
Więcej informacji na stronie internetowej Metropolii Silesia.
Zachęcamy do udziału w konsultacjach.