Droga św. Jakuba „Via Regia”, czyli z Radzionkowa aż do Hiszpanii

Przez teren Miasta Radzionków wiedzie Droga św. Jakuba, czyli szlak pielgrzymkowy prowadzący do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Większego Apostoła. W odróżnieniu od znanych w Polsce masowych pielgrzymek pieszych np. do Częstochowy, szlak św. Jakuba przeznaczony jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość. Oznakowany jest on muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów lub żółtymi strzałkami. Należy jednak zwrócić uwagę, że Droga oznakowana jest tylko w jednym kierunku, ku Hiszpanii.
Górnośląski odcinek Drogi św. Jakuba „Via Regia”, przebiegający przez Radzionków rozpoczyna swój bieg na moście, na rzece Brynica w Piekarach Śląskich, która przez pięć wieków stanowiła historyczną granicę Śląska z Małopolską. Prowadzi przez malownicze, atrakcyjne przyrodniczo, historycznie oraz kulturowo tereny województw Śląskiego i Opolskiego. Blisko 140 kilkometrowy odcinek szlaku do Skorogoszczy, przebiega przez tak ważne dla ludu Śląskiego miejsca kultu, jak Piekary Śląskie, Góra św. Anny czy Kamień  Śląski, miejsce urodzenia św. Jacka. Piękno przyrody, malownicze miasteczka, spokojne wsie, pola, rzeki, lasy, zabytkowe kościoły, przydrożne krzyże i kapliczki, wszystko to, co sprzyja wyciszeniu i nastraja do refleksji można spotkać na górnośląskim odcinku Drogi św. Jakuba.
Nie trzeba jechać do Hiszpanii by być na Camino. Droga zaczyna się u progu Twego domu.

Droga wiedzie przez: Park Księża Góra, Śląski Ogród Botaniczny, ul. Jana Zejera, plac Letochów i ulica Długa, 41-922 Radzionków
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.caminosilesia.pl

          

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl