YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

wakacje

pies do adopcjiOpieka nad bezdomnymi zwierzętami to jedno z obowiązkowych zadań gminy. Należy zaznaczyć, że zwierzętami bezdomnymi są zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rada miasta corocznie przyjmuje program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. W jego zakresie mieście się m.in.:

  • wyłapywanie bezdomnych zwierząt i zapewnienie im opieki,
  • sterylizacja i kastracja kotów wolno żyjących oraz ich dokarmianie,
  • promocja oraz edukacja ekologiczna dotycząca zachować człowieka w stosunku do zwierząt.

Realizacja programu odbywa się przy współpracy z dwoma podmiotami. Wyłapywanie zwierząt bezdomnych realizuje zarządca schroniska miejskiego w Bytomiu znajdującego się przy ul. Łaszczyka 18 w Miechowicach, natomiast zabiegi sterylizacji i kastracji kotów oraz eutanazja ślepych miotów przeprowadzane są w gabinecie weterynaryjnym w Radzionkowie.

W roku 2018 wyłapano 32 psy, które zostały umieszczone w schronisku. Większość psów to niestety psy posiadające właścicieli i są one przez nich odbierane w krótkim czasie na podstawie odczytanego numeru chip lub w związku z prowadzonymi poszukiwaniami pupili. Niezabezpieczenie psa na nieruchomości i możliwość jej opuszczenia w dowolniej chwili powoduje generowanie kosztów dla Gminy, gdyż inni mieszkańcy zgłaszają takie błąkające się zwierzę jako bezdomne. Jednorazowe wyłapanie i umieszczenie psa w schronisku to koszt około 2 tys. zł. Całościowy koszt umowy za rok 2018 w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami (w tym wyjazdy interwencyjne, wyłapywanie zwierząt, umieszczenie psa lub kota w schronisku oraz transport ślepego miotu do lecznicy) to kwota powyżej 60 tys. zł.

Pomimo zmniejszenia w ostatnich latach kosztów realizacji programu opieki nad zwierzętami o kilkadziesiąt tysięcy złotych, kwota wydatkowana na ten cel jest w dalszym ciągu znacząca. Do jej obniżenia mogą się przyczynić niektórzy mieszkańcy poprzez sprawowanie prawidłowej opieki nad swoimi pupilami. Warto się również dobrze zastanowić zanim podejmiemy decyzję o przygarnięciu zwierzęcia, a w podjęciu takiej decyzji mogą pomóc na przykład różnego rodzaju akcje i dni otwarte organizowane przez schroniska, gdzie można m.in. wyprowadzić psa na spacer czy zorganizować mu opiekę tymczasową.

W zakresie opieki nad wolno żyjącymi kotami w 2018 roku przeprowadzono łącznie 38 zabiegów sterylizacji i kastracji, po których koty wróciły do miejsc macierzystych lub zostały przeznaczone do adopcji. Łączny koszt zeszłorocznych działań w tym zakresie to kwota ponad 4.900 zł.

Na stronie internetowej Radzionkowa w zakładce Ekologia/Ochrona zwierząt można znaleźć bieżące informacje na temat zwierząt pochodzących z terenu Gminy Radzionków i umieszczonych w Schronisku w Bytomiu.

Gdy zaginie Twój pupil lub zauważysz porzuconego psa lub kota zadzwoń pod wskazane numery telefonów:

  • Urząd Miasta Radzionków, Wydział Ekologii tel. 32/388-71-59
  • Straż Miejska w Radzionkowie tel. 32/389-96-96
  • Komisariat Policji w Radzionkowie tel. 32/39-35-510

W przypadku, gdy zostaje wyłapane zwierzę mające właściciela można je odebrać w schronisku w terminie 14 dni od dnia wyłapania. Kontakt ze schroniskiem można uzyskać pod numerem telefonu (32) 395 21 75 lub na stronie internetowej www.schroniskobytom.pl.

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl