YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

wakacje

Przypominamy, że "Burmistrz może każdemu z nas zajrzeć do pieca"

Zimą w sposób szczególny nasila się proceder palenia śmieci w piecach domowych. Spalamy w nich często wszystkie śmieci od papierów i zbędnej makulatury po plastikowe butelki i kubki. Wszystko dlatego, że jest to najtańszy i najłatwiejszy sposób na pozyskanie darmowego opału. Trzeba jednak pamiętać, że paląc opakowania i rzeczy wykonane z tworzyw sztucznych, przekraczamy obowiązujące przepisy.

Za spalanie odpadów grozi kara

Zgodnie z ustawą o odpadach i kodeksem wykroczeń, grozi za to grzywna w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. (…) Osoby, które nie przestrzegają przepisów, powinny liczyć się z konsekwencjami w postaci pouczenia bądź nałożenia kosztownego mandatu.

Nie wolno spalać odpadów w paleniskach domowych, a przede wszystkim chemikaliów i opakowań z tworzyw sztucznych, impregnowanego i lakierowanego drewna, torebek foliowych, gumy, starych szmat i butów oraz zużytych pampersów. Warto wiedzieć, że palenie śmieci jest niebezpieczne nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia. Podczas spalania do atmosfery przedostają się niebezpieczne pyły, a także tlenek węgla, azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór oraz rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Wymienione substancje chemiczne mogą wywoływać astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry oraz alergie pokarmowe. Co więcej, mogą być także jednym z czynników wywołujących choroby nowotworowe. Poprzez spalanie śmieci w domowych kominach osadza się również tzw. mokra sadza, która jest trudna do usunięcia, a jej nadmiar może spowodować zapalenie przewodu kominowego. (ŁK)

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl