YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

wakacje

Specjalizacja kolekcjonerska Jacka Glanca to – konchologia (konchistyka). Zawdzięcza ona nazwę greckiemu słowu „concha” (muszla) i zajmuje się klasyfikacją mięczaków z uwzględnieniem cech budowy ich muszli. Stanowi ona składową dużo szerszej dziedziny nauk przyrodniczych - malakologii, opisującej świat: ślimaków, małży, chitonów, walconogów i głowonogów. Na świecie, to hobby cieszy się wielkim powodzeniem. Niestety, w Polsce profesjonalna konchistyka to wielka rzadkość.

Od 2004 r. kolekcjoner redaguję stronę internetową „CONCHA” www.muszle.concha.pl należącą do największych, niekomercyjnych stron dedykowanych konchologii w światowym Internecie. Autor poświęcił ją poszukiwaniu przedziwnych związków człowieka i muszli, odnajdywanych w najróżniejszych formach ludzkiej aktywności – od „frutti di mare”, poprzez przedmioty codziennego użytku, po ślady muszli w archeologii, architekturze, malarstwie, rzeźbie, sztuce prymitywnej, wierzeniach i religii oraz sztuce zdobniczej i innych specjalizacjach kolekcjonerskich. W oparciu o witrynę funkcjonuje: „INTERNETOWY KLUB MIŁOŚNIKÓW MUSZLI”, skupiający konchistów z całego świata. Poza tym specjalny dział: „PASJONACI” - aktywizuje grono polskich hobbystów, pełniąc rolę jedynego klubu zrzeszającego rodzimych miłośników konchyliów morskich. Co ważne, przynależenie do Klubu nie polega jedynie na jednorazowej deklaracji. Każdy chętny do jego współtworzenia mobilizowany jest przez pomysłodawcę do szerszego opisania swojej pasji oraz dokumentacji fotograficznej. Dzięki temu na stronach „CONCHY” powstaje ciągle nowa, indywidualna „opowieść” o ludzkiej pasji do muszli. O muszlach trudno jedynie pisać, dlatego też do tej pory Jacek Glanc zaprezentował swój zbiór na trzech autorskich wystawach: w 2000 r. w gościnnym C.K. „Karolinka” pt.„Cuda Mórz i Oceanów”; w 2003 r. w M.O.K. w Miasteczku Śl. pt. „Skarby Królestwa Posejdona”; i ponownie w C.K. „Karolinka” w 2008 r. pt. „Piękno w muszli zaklęte”. Efektowne konchy zagościły także na radzionkowskim „Dniu Morza” w 2009 r. oraz w „Galerii pod chmurką” w 2010 r. Hobbysta czerpie prawdziwą satysfakcję z prowadzonych prelekcji i spotkań z osobami ciekawymi piękna podwodnego świata, zwłaszcza zaś ceni „żywe lekcje” przyrody dla dzieci, które zawsze towarzyszyły Jego ekspozycjom.


 

Szanowni Państwo,

ludzkie pasje różnie ważą w człowieczym bytowaniu. Niekiedy - bywają ledwo muśnięciem ekstrawaganckiej odmienności; czasem – są matowym dodatkiem do codzienności; wreszcie - przepełniają sobą całe życie kolekcjonera, doskonale z nim współbrzmiąc i dopełniając jego człowieczeństwa.

Od lat, daję wyraz przeświadczeniu o istnieniu doniosłej „filozofii kolekcjonerskiej”,w myśl której - Osoba i jej doznania - zajmują miejsce lokowane znacznie wyżej niż sam przedmiot admiracji. W tym ujęciu – kolekcjonerstwo – przestaje być jedynie godziwym  zagospodarowaniem czasu, choć to przecież i tak bardzo wiele…Nadto staje się wartością uszlachetniającą życie człowieka.

Tak oto, każdej osobie życzę indywidualnej, a przede wszystkim autentycznej - pasji w życiu!

 

JACEK GLANC

 

„CONCHA” -  www.muszle.concha.pl

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl