Tegoroczne Senioralia już za nami. W dniach 25 - 31 sierpnia br. miastem "rządzili" seniorzy. W każdym z tych dni zaplanowano wydarzenia kulturalne, sportowe i rekreacyjne.

W pierwszym dniu seniorzy mogli się zmierzyć w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Cechmistrza Cechu.

Następnego dnia na Księżej Górze odbył się Festyn Rzemieślniczy. O godzinie 14:00 odprawiona została polowa Msza Św., której przewodniczył ks. Mateusz Kozielski. Następnie oficjalnie otworzyli Senioralia: Przewodnicząca Oddziału Rejonowego w Radzionkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Pani Róża Żurek, Cechmistrz Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu Antoni Wojciechowski oraz Burmistrz Miasta Radzionków Gabriel Tobor, który przekazał seniorom symboliczny klucz do bram miasta. Podczas festynu odbyło się wręczenie nagród dla zwycięzców VII Turnieju Tenisa Stołowego. Nie zabrakło także konkursów i zabaw dla dzieci i seniorów. O dobrą zabawę na świeżym powietrzu zadbały zespoły HaNuta i NasTroje, a dobry humor zapewnił współtwórca Kabaretu Masztalskich Pan Jerzy Ciurlok. Dla zgromadzonych instruktaż pierwszej pomocy przedstawił ratownik medyczny, a podczas pokazu zostały rozdane koperty życia.

Trzeciego dnia Senioraliów odbyło się spotkanie w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej pt. "BIOgródek. Niech służy Ci natura". Podczas spotkania zaprezentowano aplikację EcoHarmonogram, która przypomina o terminie wywozu nieczystości, sortowaniu odpadów czy sprawdzaniu jakości powietrza, itp. Odbyły się również warsztaty dobrego kompostowania przeprowadzone przez Panią Elżbietę Czarnynogę, pracownika Śląskiego Ogrodu Botanicznego i instruktora krajobrazu Polskiego Związku Działkowców Każdy z uczestników warsztatów mógł odebrać darmowy kompostownik do wykorzystania w swoich ogródkach na terenie Radzionkowa.

Kolejnego dnia w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, odbył się wykład pt. "Ksiądz Idzi Ogierman. Życie i twórczość radzionkowskiego kapłana", który poprowadził Klaudiusz Jania. Pomiędzy poszczególnymi punktami prelekcji, zebrani usłyszeli utwory autorstwa ks. Idziego, wykonane na pozytywie.
Na zakończenie, każdy chętny mógł zwiedzić stałą ekspozycję Centrum.

Z kolei w środę, 29 sierpnia, ponad 90 osób, pojechało na wycieczkę do Opola. Seniorzy mieli okazję uczestniczyć we Mszy Świętej w katedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył ks. Patryk Wramba. Po Mszy Św. uczestnicy wycieczki mogli wysłuchać historii katedry, a pod katedrą zostało wykonane wspólne zdjęcie. Następnie seniorzy chwilę mogli spędzić na opolskim rynku, a po południu udali się do ogrodu zoologicznego.

W przedostatni dzień odbył się turniej gier planszowych na hali sportowej MOSiR. Nie tylko seniorzy, ale także nieco młodsze pokolenia wspólnie stanęli do planszowych rozrywek.

Na zakończenie Senioraliów przed Centrum Kultury "Karolinka" odbyła się profilaktyczna akcja badania słuchu i gęstości kości, a po południu odbyło się spotkanie z dr. Gabrielem Toborem, tłumaczem pisma świętego - Nowy Testamynt po ślonsku. Zgromadzeni seniorzy dowiedzieli się jak przebiegały prace nad tłumaczeniem, co skłoniło autora do przetłumaczenia Nowego Testamentu na śląski. Pan Gabriel Tobor krótko przedstawił historię swojej kolekcji biblii w obcych językach, a także zapowiedział nowe projekty związane z wydaniem Nowego Testamyntu.

Po spotkaniu Przewodnicząca radzionkowskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zwróciła symboliczny klucz do bram miasta, Burmistrzowi, który podziękował wszystkim seniorom zaangażowanie w Senioralia 2018.

Dziękujemy i zapraszamy za rok!

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00