Na terenie Księżej Góry oraz Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie można spotkać żmiję zygzakowatą. Żmija zygzakowata (Vipera berus) jest jedynym jadowitym gatunkiem węża w Polsce. Tak jak pozostałe żyjące u nas gady (w sumie 10 gatunków) jest objęta ochroną prawną. Jest to gatunek stosunkowo pospolity.
Dni zrobiły się ciepłe, szczególnie popołudniami, i żmije wypełzły ze swoich kryjówek, by ogrzać się w słońcu. Nie są szczególnie agresywne, ale gdy poczują się zagrożone i osaczone, mogą zaatakować w obronie własnej, dlatego podczas spacerów po Księżej Górze i Ogrodzie trzeba zachować ostrożność - patrzeć pod nogi, unikać schodzenia ze ścieżek, a w razie zauważenia węża - ominąć go z bezpiecznej odległości.


Warto ubierać buty za kostki, bo to właśnie ta część ciała jest najbardziej narażona na ewentualne ukąszenie, a jeśli zabieramy na spacer psa, trzymajmy go dla bezpieczeństwa na smyczy.
Żmije starają się unikać spotkania z ludźmi, w razie zagrożenia ratują się przede wszystkim ucieczką, często wydając przy tym ostrzegawczy syk. Najlepiej po prostu dać im przestrzeń, abyśmy mogli spokojnie żyć obok siebie.

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl