NasadzeniaNa terenie radzionkowskiego ogrodu botanicznego, na powierzchni około 200 m2, powstaje rabata dedykowana motylom. Póki co prezentuje się mało ciekawie, ale cierpliwości, to dopiero początek projektu, a pierwsze efekty będzie można podziwiać wiosną. Dofinansowanie pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W październiku nasadzone zostały rośliny żywicielskie dla różnych gatunków motyli – w sumie ok. 400 sadzonek. Warto przy tym wiedzieć, że inne rośliny służą dorosłym motylom, a inne ich larwom czyli gąsienicom. Zadbano, oczywiście, i o te, i o te. Zostały one dobrane tak, aby uzyskać na rabacie ciągłość kwitnienia od wiosny do jesieni – swoje miejsce znalazło tu ponad 50 różnych gatunków i odmian bylin. Między innymi są to: jeżówka, dzielżan, ostrogowiec, liatra, wieczornik, lebiodka, driakiew, firletka i wiele innych.

Są to rośliny obficie i kolorowo kwitnące, bogate w nektar, które poza funkcją pokarmową dla motyli, uatrakcyjnią nam również spacer w ogrodzie. Nie zabraknie także krzewów, takich jak budleja czy barbula, których kwiaty są wyjątkowo pożądane przez wiele różnych gatunków dorosłych owadów. Ale nie tylko rośliny cieszące nasze oczy pojawią się na motylej łące.

Gatunki żywicielskie dla niektórych motyli to również pokrzywa, szczaw itp. Liście tych roślin, skromnych jeśli chodzi o wygląd, zwyczajowo traktowanych jako chwasty, są niezbędne dla rozwoju motylich dzieci (gąsienic). Są to gatunki żywicielskie najpospolitszych motyli w naszym kraju, takich rusałka pawik lub rusałka pokrzywnik, których gąsienice żerują na pokrzywie lub czerwiończyk dukacik i czerwiończyk nieparek, żerujących w formie larwalnej na szczawiu. Z pewnością odwiedzą motylą rabatę, wypatrujmy ich zatem wiosną i latem. Z kolei gąsienice modraszka ikar oraz kraśnika sześcioplamka potrzebują obecności koniczyny lub innych gatunków roślin z rodziny motylkowatych. Z koniczyny korzystają również niektóre dorosłe motyle, m.in. nektar z jej kwiatów chętnie spija bielinek kapustnik. Założeniem ogrodowej rabaty jest zbudowanie różnorodnej bazy pokarmowej, takiej, która posłuży różnorodnym gatunkom motyli. Zadaniu przyświeca również cel edukacyjny. Stąd w ramach działania przewiduje się również przygotowanie oraz montaż tabliczek edukacyjnych dotyczących tych motyli, które regularnie pojawiać się będą na rabacie. Zaplanowane są również elementy małej architektury.

Nasadzenia

Nasadzenia

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl