Tanie i efektywne spalanie
W ramach programu walki z niską emisją, w Centrum Kultury „Karolinka”, 6 października odbyło się spotkanie z ekspertami dotyczące ekologicznego i ekonomicznego palenia w domowych piecach.
Niska emisja to szkodliwe pyły i gazy powstające w lokalnych kotłowniach węglowych i domowych piecach grzewczych, w których spalanie węgla odbywa się w sposób nieefektywny.
Spotkanie poprowadzili Łukasz Biegiesz i Julian Olewicz, członkowie grupy Czyste Ogrzewanie, która zajmuje się edukowaniem lokalnych społeczności w zakresie ekonomicznego i ekologicznego palenia w piecach. Licznie przybyli mieszkańcy mogli się dowiedzieć, jaki sposób palenia w piecach jest najbardziej przyjazny środowisku. Eksperci przekonywali, że zmieniając sposób palenia na tzw. „odgórny”, można wyprodukować więcej ciepła i równocześnie zaoszczędzić.
– Kiedy rozpalamy ogień od góry, a więc żar znajduje się na szczycie paleniska, sprawiamy, że części lotne węgla przechodzą przez ogień i ulegają spaleniu. Z kolei w kotle, w którym ogień rozpalony jest metodą „od dołu”, części lotne, stanowiące około 30 procent składu węgla, ulatniają się do atmosfery wraz z dymem. Efektem jest nie tylko zanieczyszczenie środowiska, ale także straty w portfelu. Prawie 1/3 węgla, zamiast się spalić, „ucieka” do atmosfery – wyjaśnia Łukasz Biegiesz.
Mieszkańcy mogli też zobaczyć, jak w praktyce wygląda ten proces. Przed „Karolinką” ustawiono dwa kotły, w których ogień rozpalono dwiema metodami – tradycyjną, czyli „od dołu” oraz ekologiczną – „od góry”. Kocioł, który rozpalono pierwszą metodą, produkował mnóstwo dymu, natomiast drugą – niewielkie ilości.