W związku z licznymi pytaniami mieszkańców miasta, w zakresie prowadzenia prawidłowej zbiórki bioodpadów, przekazujemy informacje, które powinny pomóc rozwiać wszelkiego rodzaju wątpliwości w tym zakresie.
Co wrzucamy do brązowych worków/pojemników:
- odpady po owocach i warzywach,
- resztki ugotowanych warzyw,
- obierki owoców i warzyw,
- skorupki jajek,
- łupiny orzechów,
- resztki produktów mlecznych,
- resztki jedzenia natury roślinnej,
- fusy po kawie, herbacie razem z filtrem papierowym,
- stary chleb,
- zwiędłe kwiaty cięte i doniczkowe,
- trawa, chwasty, liście, gałęzie,
- resztki po zbiorach, owoce spadłe z drzew.
Czego nie wrzucamy:
- resztek jedzenia w płynie (zupy),
- surowego mięsa, padliny,
- drewna i piasku,
- chemicznie skażonej gleby,
- zepsutej żywności,
- środków ochrony roślin itp.
Problemy i rozwiązania.
Segregacja bioodpadów jest niezmiernie ważnym elementem gospodarki odpadami, ale wiąże się z jedną przykrą uciążliwością – zapachową (szczególnie w nadchodzącym okresie letnim), dlatego dobrym
i polecanym rozwiązaniem dla mieszkańców domów jednorodzinnych, jest gromadzenie bioodpadów
w dowolnym, szczelnie zamykanym pojemniku (zakupionym we własnym zakresie), który za każdym razem wyścielamy nowym otrzymanym brązowym workiem. Takie rozwiązanie powinno zniwelować wydobywające się z pojemnika przykre zapachy, jak również zabezpieczyć odpady przed zwierzętami. Należy pamiętać, iż do zbiórki wystawić należy już tylko sam brązowy worek z odpadami.
Bardzo ważne jest również aby nie wyrzucać bioodpadów zapakowanych
w plastikowe woreczki, gdyż worek taki nie jest już tworzywem ulegającym biodegradacji i tylko zanieczyszcza zgromadzone odpady. Dobrym i alternatywnym rozwiązaniem są za to torebki papierowe, w które zaopatrzyć się można za niewielką cenę w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych. W takiej papierowej torebce można wrzucić bioodpady bezpośrednio do brązowego pojemnika lub worka.
Poza systemem gminnym bioodpady można w dalszym ciągu zagospodarować we własnym zakresie, wykorzystując to tego celu kompostownik. Takie postępowanie z bioodpadami, poza tym, że pozwala uniknąć wyżej opisanych problemów, jest również najbardziej uzasadnione ekonomiczne!
Czerwiec 2018 r., Urząd Miasta Radzionków, Referat Ochrony Środowiska
Punkt obsługi w zakresie systemu śmieciowego tel. 32 388 71 62, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.