YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

cmentarzOddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu weterana powstań śląskich śp. Stanisława Molika znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

Uroczystość z udziałem przedstawicieli radzionkowskiego samorządu odbędzie się w poniedziałek 30 września o godz. 11.00 na cmentarzu przy ul. Cmentarnej (sektor VII, grób nr 416 i 417), a posterunek honorowy wystawi 17. Radzionkowska Drużyna Piechoty Zmechanizowanej.

 

 


PowstaniecStanisław Molik urodził się 7 maja 1887 r. w Orzechu, w rodzinie Szymona i Łucji Banaś. Po ukończeniu szkoły powszechnej pracował w przemyśle górniczym. W 1914 r. został wcielony do armii niemieckiej gdzie służył w 93 pułku piechoty. 29 sierpnia 1916 roku dostał się do niewoli angielskiej we Francji, po zwolnieniu z której dołączył do Armii gen. Hallera. W jej szeregach wziął udział w zwycięskiej ofensywie na froncie ukraińskim w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. Urlopowany z wojska wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. W  pierwszym zrywie w charakterze dowódcy plutonu uczestniczył w akcji rozbrajania Grenzschutzu stacjonującego na zamku w Nakle Śląskim, podczas której został ranny. W  drugim powstaniu brał udział jako obwodowy na powiat tarnogórski, natomiast w trzecim walczył w batalionie szturmowym wchodzącym w skład Podgrupy „Butrym” dowodzonej przez por. Feliksa Ankersteina, przekształconej w czerwcu 1921 roku w 8 Tarnogórski Pułk Piechoty. Uczestniczył w walkach miedzy innymi pod Dobrodzieniem, Olesnem, Starym Olesnem, Gorzowem Śląskim. Nie sposób nie wspomnieć o jego zaangażowaniu w akcję plebiscytową - pracował bowiem w  Powiatowym Komitecie Plebiscytowym w Tarnowskich Górach. Członek Związku Powstańców Śląskich, po 1945 r. należał do Związku Weteranów Powstań Śląskich oraz Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Odznaczony Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi klasy I, Gwiazdą Górnośląską, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Śląskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką Pamiątkową Polskiej Organizacji Wojskowej ,Odznaką Pamiątkową Armii Generała Hallera, Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 4 maja 1975 r.

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 roku. Wykonany z porcelany nagrobnej znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o wymiarach ok. 20 cm x 8 cm. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Wzorowany jest na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko” powstałym na początku 1920 roku w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu, obecnie znajdującym się w  zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny.

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl