YBFB Instagram - logoBIP

 neirychomości       dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej po raz piąty gościła szachistów na corocznym turnieju szachowym "CIDERLATO" 2019, który odbył się w sobotę 20 lipca br. Turniej rozegrano jako otwarty dla wszystkich szachistów, a nagrodzono najlepszych  zawodników w 3 grupach - OPEN, do 16 lat i do 10 lat. Zawodnicy zagrali 7 rund z czasem gry 15 minut na partię dla każdego szachisty. Turniej odbywał się w przeddzień tzw. Dnia Szachów, ogłoszonego przez Międzynarodową Federację Szachową, który przypada na 21 lipca.

Połączenie w jeden turniej rozgrywek z łączną liczbą 30 szachistów w wieku od 5 do prawie 80 lat ma wiele korzyści tak szachowych jak również wychowawczych. A walka i zachowanie w czasie partii, gdzie czasami „malutki  Dawid” musiał stoczyć pojedynek z Goliatem, pokazały wielką waleczność i szlachetność przy szachownicy, choć emocje czasami wyciskały łzy, to nie powstrzymały wielkiej chęci walki. Choć umiejętności może jest mało to jednak dla tych najmłodszych to najlepsza szkoła rozwoju tej królewskiej gry, jaką są szachy.

Cieszy fakt, że prawie 15 zawodników to juniorzy do 16 lat, najmłodsi liczyli sobie 5 lat, a byli to: Bartosz Łodziński i Jan Solik .

Faworytami było kilku zawodników z normą kandydata na mistrza oraz kilku zawodników z I kategorią szachową oraz progresujący juniorzy, którzy chcą być coraz lepsi. Zwyciężył Adrian Kastelik 6 pkt z 7 partii. Gracz z Mikołowa zaliczył 10 lat temu udział w turnieju "CIDRESZACH", a teraz uplasował się przed Jarosławem Pietruchą, Maciejem Janiszewskim, Kazimierzem Tchórzewskim i Henrykiem Duzdowskim i Fabianem Klimankiem, którzy zdobyli po 5 pkt. Pan Henryk Duzdowski okazał się najlepszym zawodnikiem z Radzionkowa .

 W grupie do lat 16 zwyciężył Dominik Olcha 4 1/2 pkt przed Dominiką Trybuś, Krzysztofem Hryciukiem i Arkiem Hopkiem, którzy zdobyli po 4 pkt.

W grupie „Benjaminów”, czyli najmłodszych, zwyciężyła Laura Zielińska 3 pkt, kolejne miejsca zajęli Ignacy Fronczek, Szymon Łodziński, Marcin Janoszek i Jan Solik po 2 pkt.

Choć tegoroczne lato, przy upałach z początku lipca, raczej się uspokoiło, to na szachownicach jednak walka trwała do gołych króli, tym razem klasy gry i rankingi okazały się prawdziwe. Zwyciężyli zawodnicy o najwyższych rankingach, ale i juniorzy pokazali swoje aspiracje, a najmłodsi walczyli do ostatniej rundy o najlepszy wynik. Co będzie za parę lat łatwo przewidzieć - o ile ci najmłodsi nie zmienią swoich zainteresowań, to seniorzy będą mieć godnych przeciwników. Poziom gry jest coraz wyższy, nic w tym zaskakującego, jeśli dzieci zaczynają swoją przygodę z szachami w wieku 5- 6 lat. Szachy nam młodnieją, należy się tylko cieszyć, że na naszych oczach rośnie pokolenie ciekawych szachistów .

Podziękowania dla organizatorów i sponsorów turnieju: Stowarzyszenia Szachowego i Gier Umysłowych „PIONEK” Radzionków, Urzędu Miasta Radzionków, Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej oraz pracowników MOSIRu z Radzionkowa.

Zawody prowadził Rudolf Sobczyk, a pomagał mu Jerzy Zadworny. Poniżej klasyfikacja zwycięzców w grupach . Ze względu na awarie serwera chessarbiter.com nie udało się zamieścić wyników na stronie.

GRUPA OPEN

  1. Adrian Kastelik - 6 pkt
  2. Jarosław Pietrucha - 5 1/2 pkt
  3. Maciej Janiszewski  - 5 pkt
  4. Kazimierz Tchórzewski - 5  pkt
  5. Henryk Duzdowski - 5 pkt     
  6. Fabian Klimanek - 5 pkt                     

GRUPA DO 16 LAT

  1. Dominik Olcha - 4 1/2 pkt
  2. Dominika Trybuś - 4 pkt
  3. Krzysztof Hryciuk - 4 pkt
  4. Arkadiusz Hopek - 4 pkt
  5. Laura Czernikowska - 3 1/2   pkt
  6. Patryk Tomczyk - 3 pkt

GRUPA juniorów z Radzionkowa

  1. Patryk Tomczyk - 3 pkt
  2. Tomasz Mrowiec - 2 pkt
  3. Igor Lis  - 2 pkt

GRUPA DO 10 LAT

  1. Laura Zielińska - 3 pkt
  2. Ignacy Fronczek - 2 pkt
  3. Szymon Łodziński - 2 pkt
  4. Marcin Janoszek - 2 pkt
  5. Jan Solik - 2 pkt ( 5 latek !!!)
  6. Bartosz Łodziński - 0 pkt ( 5-latek !!!)

Zawodnicy i opiekunowie najmłodszych szczerze i z sercem podziękowali organizatorom za turniej licząc, że może uda się wrócić do formuły z cyklu Grand Prix Radzionkowa, który pozwalał im rozwijać się, a przede wszystkim spotkać się gronie przyjaciół, wszak szachiści to jedna wielka rodzina „ Gens una summus” .

 

Diagramy z partii

M.Wieczorek - A.Hopek, CIDERLATO 2019

Arek zagrał 1....Gb3 , atak białych wydaje się dobrze zorganizowany czy uda się obronić pozycję 2.gxh6+, Sxh6 3.Hf6+, Kg8 4.Sh4 , He2! Oj dobre posunięcie na które Arek zużył prawie 3 minuty 5. Sxg6 nic lepszego nie ma , Hg4+ 6.Wg3!? Cóż wszystko co było do ataku, a nóż się uda. Jak się patrzy z boku to atak zawsze budzi podziw ale …..jak to mówią, strach ma wielkie oczy .. Kh7???(a tu ciche fxg6!!7.Wxg4, Wxf6 7.Wg3, Wf4 8.Wxb3,Sf5 czarne mając skoczka więcej wygrywają )  7.Wxg4!, Sxg4 8.He7, Wg8 9.Hxf7 . Senior turnieju Marek Wieczorek nie wypuścił już wygranej 1-0.

 

 

 

 

 

 

 

J.Pietrucha - D.Olcha VII runda CIDERLATO 2019

Zostało po około 2 minut czasu do końca bez dodatku. Jarek znany jest z gry do końca, ma szanse na zwycięstwo i ma już podium, zatem czy będzie szukał wygranej 1.Kg1, f3 2. Hxh6+, Ke5 (lepsze Ke7 z utrzymaniem piona na h6 , f4 i a6 broni hetman i szansami na remis ). Zostało 1 minut i 50 sekund wymienić hetmany i próbować czy wieczny szach Hg5+, Kd4 4.He3+ i REMIS, który pozwolił obu zawodnikom zająć wysokie miejsca. Jarek zajął drugie w grupie Open, Dominik Olcha wygrał grupę do 16 lat.

Ale w pozycji po Hxh6+, Ke5 3.Hxd6+, Kxd6 4. h4!! powstaje końcówka pionkowa wygrana przez białe np.Kd5 5.b5, axb5 6.axb5, Kc5 i pionek h4 ucieknie do pola przemiany.

 

 

 

 

 

 

I.Lis - L.Zielińska CIDERLATO 2019

Czarne zaatakowały ostatkiem amunicji exf3 napadając na hetmana.

Najmłodsi nie zawsze skojarzą, że celem gry jest mat, jak mi grozi zbicie Hetmana to trzeba uciekać; nie zawsze. Białe wygrały choć inaczej, ale dla oka zawsze jest miłe widzieć w wykonaniu najmłodszych takie ruchy 1...exf3 2. Se7+ (podwójny od Skoczka i Hetmana) , Kh8 2.Hg8X mat.

 

 

 

 

 

 

 

 

Diagram z partii A.Hopek - A.Kastelik CIDERLATO 2019

Dobry przykład szkoleniowy jak kontratak skutkuje; czy coś ratuje białe ?

1.dxe5,dxe5 2. Hb3 (nie Sh4 bo Hxh4 z matem), Gxf3 3.a4 (po h4 to Wxg3+ i Hxh4 X), fxg3! 4.Gxf7+ , Kf8 5.Gxg8, gxh2+ 6.Kxh2, Hh4+ 7.Kg1, Hh1X mat

Spróbujmy 1.Hb3 ,Gxf3 2.dxe5, fxg3!3.Gxf7+(nic też nie daje zdobycie hetmana exf6 bo gxf2X mat) , Kf8 4. Gxg8 (gdy hxg3 to Wxg3+ z matem) gxh2+ 5.Kxh2 i Hh4 z matem .Wynik 0-1.

 

 

 

 

 

 

 

Zanotował: R. Sobczyk

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl